LJUBLJANA – Slovenija je zabilježila blago ubrzanje privrednog rasta u trećem ovogodišnjem tromjesečju, ali je privredna dinamika znatno prigušenija nego krajem prošle godine, saopštio je slovenački zavod za statistiku.
Međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) sada iznosi 1,4 odsto, što je 0,7 odsto više u odnosu na prethodno tromjesečje, prenosi Beta.
Uprkos tome, privredna dinamika je i dalje znatno prigušenija nego krajem prošle i početkom ove godine – domaća proizvodnja je blago smanjena, prije svega zbog osjetnog pada investicija, dok je na BDP pozitivno uticala spoljnotrgovinska razmjena.
Domaća potrošnja u Sloveniji pala je 0,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a glavni razlog je smanjenje bruto investicija od 13,6 odsto.
Bruto investicije u osnovna sredstva smanjene su 8,2 odsto, pri čemu je najizraženiji pad ulaganja u građevinske objekte – 14,5 odsto. Ulaganja preduzeća u opremu i mašine manja su 2,6 odsto.
To se odrazilo i na sektorsku sliku privrednih kretanja, pošto je građevinarstvo u Sloveniji zabilježilo međugodišnji pad aktivnosti od 10,3 odsto, pošto je u drugom tromjesečju zabilježen pad od 3,5 odsto.
Na BDP je negativno uticalo i kretanje zaliha koje je smanjilo privredni rast 1,3 odsto.
Konačna potrošnja je bila veća 3,8 odsto na godišnjem nivou. Najviše je porasla potrošnja države i to 9,1 odsto, dok je potrošnja domaćinstava porasla 1,9 odsto.
Rast lične potrošnje vidljiv je u trgovini i ugostiteljstvu, gdje na međugodišnjem nivou iznosi 2,5 odsto, što je znatno više nego u prethodnim kvartalima. Ojačale su i ostale uslužne djelatnosti i to 3,7 odsto.
Spoljnotrgovinska razmjena je pozitivno uticala na rast slovenačkog BDP-a – međugodišnji rast izvoza od 8,4 odsto nadmašio je rast uvoza koji iznosi 6,5 odsto.
Rast izvoza i uvoza bio je izraženiji kod roba nego kod usluga. Robni izvoz je na međugodišnjem nivou porastao 9,3 odsto, a izvoz usluga 4,9 odsto. Uvoz roba je porastao 6,6 odsto, dok je uvoz usluga veći 4,5 odsto.
Poslije prvih devet mjeseci 2024. godine, međugodišnji realni rast BDP-a od 1,4 odsto blizu je najnovijih prognoza slovenačkih i međunarodnih institucija da će godišnji privredni rast Slovenije iznositi 1,5 odsto, što je manje u odnosu na ranije procjene.
U trećem kvartalu je zabilježen i pad zaposlenosti od 0,1 odsto, prvi poslije dugog perioda. Sa izuzetkom pandemije korona virusa, zaposlenost je u Sloveniji bila u stalnom porastu od drugog kvartala 2014. godine.