SAD – Američki geološki zavod procjenjuje da ležište, koje je otkriveno u Sjedinjenim Državama, sadrži dovoljno litijuma da zadovolji devet puta veću globalnu potražnju za baterijama.
U Sjedinjenim Državama otkriveno je veliko ležište litijuma u području poznatom kao formacija Smackover, jugozapadno od Arkansasa, uz pomoć umjetne inteligencije. Najskromnije procjene pokazuju da sadrži dovoljno litijuma da do 2030. godine zadovolji deveterostruko veću globalnu potražnju za baterijama za električna vozila, prenosi Poslovni dnevnik.
Preliminarna studija koju je proveo Geološki zavod Sjedinjenih Država (USGS) otkriva da to područje sadrži između pet i 19 miliona tona litijuma. To je teoretska procjena količine litijuma u salamuri koja bi se ekstrahirala kao nusproizvod tokom vađenja nafte i plina.
Do rezultata su došli uz pomoć umjetne inteligencije, koja je uporedila analizu uzoraka s tog područja s USGS bazama podataka drugih uzoraka slane vode i vode iz naftnih i plinskih bušotina. Model mašinskog učenja zatim je koristio te podatke za predviđanje koncentracija litijuma u regiji, koristeći geološke podatke za crtanje karte za područja iz kojih nisu uzeti uzorci.
Američke težnje za samodostatnošću u ovoj sirovini
Nekoliko firmi, uključujući Exxon Mobil, razvija projekte u Arkansasu za vađenje litijuma otopljenog u podzemnoj salamuri, prema New York Timesu (NYT). Hoće li rudarenje litijuma krenuti u regiji zavisiće od sposobnosti ovih firmi da razviju nove metode vađenja vrijedne komponente baterije iz slane otopine.
Globalna potražnja za litijumom naglo je porasla posljednjih godina, jer je on ključna sirovina u proizvodnji baterija za električna vozila. Litijum zbog toga postaje sve važnija ekonomska i geopolitička roba. Energetska industrija, uz podršku Bidenove administracije, sve više radi na proizvodnji sirovina potrebnih za litijum-jonske baterije u SAD-u. Nedavno je započelo nekoliko projekata, a više ih je u različitim fazama proučavanja i razvoja širom zemlje, prema NYT-u.
U potrazi za novim izvorima litijuma
Savezni istraživači također su otkrili druge potencijalne izvore iz kojih bi se mogle izvući velike količine litijuma, uključujući u Saltonskom moru u južnoj Kaliforniji, gdje Berkshire Hathaway Energy i druge firme rade na izvlačenju litijuma iz vruće tečnosti koju geotermalne elektrane pumpaju iz vodonosnika više od 4.000 stopa pod zemljom.
Exxon Mobil nedavno je izbušio istraživačke bušotine u Arkansasu i procjenjuje može li izvući litijum na troškovno konkurentan način, rekao je Dan Ammann, predsjednik firminih niskougljeničnih rješenja, u intervjuu prošlog mjeseca.
Većina svjetskog litijuma proizvodi se u Australiji i Južnoj Americi. Velika većina se zatim prerađuje u Kini, koja također dominira proizvodnjom baterija za električna vozila. “Potencijal za povećanje američke proizvodnje koja bi zamijenila uvoz ima implikacije na zapošljavanje, proizvodnju i otpornost lanca snadbjevanja”, rekao je David Applegate, direktor Geološkog zavoda Sjedinjenih Država, u saopštenju u kome se najavljuje studija.
“Ova studija ilustruje vrijednost nauke u rješavanju ekonomski važnih pitanja”, izvijestio je NYT. Forbes Slovenija