BANJALUKA – Banjalučka IT kompanija „Lanaco“ i njen vlasnik Nebojša Ninić nalaze se pod istragom američke Vlade i njenog sistema za upravljanje ugovorima SAM.gov, saznaje portal CAPITAL.
Prema našim informacijama, a koje je lako potvrditi uvidom na zvaničnoj stranici ovog sistema, „Lanaco“ i Ninić se na listi pravnih i fizičkih lica nalaze od 16. jula ove godine i označeni su kao “nepodobni”, kako se navodi, “na osnovu adekvatnih dokaza ponašanja koje ukazuje na nedostatak poslovnog poštenja ili integriteta.
Istraga „Lanaca“ još uvijek traje i oni će se na ovoj listi nalaziti sve do završetka istrage koja nije vremenski ograničena.
Interesantno je da su na ovoj listi i sve kompanije i sva fizička lica koja su na “crnoj listi” Kancelarije za kontrolu imovine stranaca OFAC.
Kada se radi o efektima koje donosi ulazak na ovu listu, navodi se da agencije neće tražiti ponude, dodjeljivati ugovore za obnavljanje, slati nove narudžbe sa, ili na drugi način produžiti trajanje tekućih ugovora, niti pristajati na podugovore u iznosu većem od 35.000 dolara, osim komercijalno dostupnih gotovih artikala sa ovim ugovaračima, osim ako šef agencije (ili imenovani) pismeno utvrdi da postoji uvjerljiv razlog za to.
“Nijedna agencija u izvršnom ogranku neće sklapati, obnavljati ili proširivati pokrivene transakcije primarnog ili nižeg nivoa na učesnika ili principala za koje je preliminarno utvrđeno da nisu podobni osim ako šef agencije za dodjelu u pisanom obliku ne odobri izuzetak iz uvjerljivih razloga“, navodi se između ostalog u obrazloženju.
U kompaniji „Lanaco“ su nam potvrdili da se nalaze “u procesu” “koji je rezultat redovnog monitoringa fokusiranog na analizu procesa nabavki vezanih za projekte američkih agencija na različitim tržištima, ne objašnjavajući šta to uopšte znači.
“Proces je fokusiran na konkretnu nabavku i sve kompanije koje su u istoj učestvovale. U ovom trenutku, koliko smo mi upoznati, proces je još u toku. Sa druge strane, uvažavajući standardne procedure, imena kompanije „Lanaco“ i Nebojše Ninića kao odgovornog lica, kao i ostalih učesnika u ovoj nabavci, našla su se na SAM listi. Kompanija „Lanaco“ potpuno normalno posluje sa entitetima sa SAD tržišta, i proces koji je u toku ne utiče na naše odnose i rad sa kompanijama i partnerima sa ovog ili bilo kog drugog tržišta“, tvrde u ovoj kompaniji i dodaju da je „Lanaco“ od početka svog rada bio oslonjen na saradnju sa kompanijama sa SAD tržišta.
Odgovore smo potražili i u Ambasadi SAD-a odakle su nam rekli da je SAM.ba službena internet stranica Vlade Sjedinjenih Američkih Država koja se može koristiti za registraciju za poslovanje sa američkim vlastima, ažuriranje, obnavljanje ili provjeru statusa registracije subjekata, kao i pretraživanje registrovanih i isključenih subjekata.
“Sankcije koje uvodi Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) jedan je od razloga zbog kojih pojedini subjekti mogu biti isključeni iz poslovanja sa američkim vlastima. Međutim, postoje i brojni drugi razlozi koji mogu učiniti neku kompaniju nepodobnom za primanje sredstava od američkih vlasti, uključujući dokaze o ponašanju koje ukazuje na nedostatak poslovne iskrenosti ili integriteta, te različite propise, zakone, izvršne naredbe ili druge pravne osnove. Ne možemo komentarisati pojedinačne slučajeve osim onoga što je navedeno u detaljima o isključenju na stranici SAM.gov, posebno jer su neki od tih slučajeva možda još uvijek pod istragom i čekaju konačno rješenje“, rekli su nam u ovoj ambasadi.
CAPITAL: A. Pisarević