BANJALUKA – Direktor kompanije „Invictus Technology Group“ Bojan Vujić pokrenuo je inicijativu pod nazivom „Pare nisu zakon“ i počeo sa prikupljanjem potpisa za izmjene Zakona o unutrašnjem platnom prometu u RS i utvrđivanja odgovornosti Agencije za bankarstvo RS.
Vujić koji je i direktor sankcionisanog „Prointera“ ocijenio je da podrška ovoj inicijativi „kojom se želi stati u kraj samovolji banaka i njihovim diskriminatorskim odlukama, predstavlja podršku kompletnoj privredi i svim privrednicima u Republici Srpskoj“.
„Vjerujemo da ćemo ovom inicijativom i potpisima osigurati da banke više ne mogu jednostrano ugrožavati poslovanje i egzistenciju preduzeća i stotina radnika“, navodi se u saopštenju Inicijativnog odbora „Pare nisu zakon“ na čijem čelu je Bojan Vujić.
On u saopštenju navodi da su „upravo banke, mimo svih zakonskih propisa i poslovnih uzusa, direktno prouzrokovale gašenje kompanija u Srpskoj i nekoliko stotina otkaza“.
„Našli smo se u situaciji da zbog postupanja banaka i njihovih jednostranih odluka o tome kome će i da li će otvoriti ili zatvoriti račun, stavimo ključ u bravu, a zaposlene pošaljemo kući. Time je direktno narušeno ne samo naše pravo na stabilnost poslovanja, već i osnovna ljudska prava i pravo na rad. Naš cilj je da se ova situacija više nikada ne ponovi i zato smo pokrenuli inicijativu i krenuli sa prikupljanjem potpisa“, kaže Vujić.
Da bi inicijativa dospjela pred poslanike potrebno je tri hiljade potpisa koji će se prikupljati na više lokacija u Srpskoj, precizira Vujić i naglašava da je ova važna priča krenula iz Banjaluke.
“Naša priča je, nažalost, završena, naši stručnjaci iza kojih je stajalo na stotine uspješnih projekata primorani su da posao traže možda i van ovih prostora, ali čvrsto vjerujemo da to nije i ne može biti kraj i da će se u ovoj incijativi pronaći svaki odgovoran privrednik, ali i svaki čovjek”, kaže Vujić.
On ističe da ključ inicijative za izmjene Zakona o unutrašnjem platnom prometu leži u činjenici da su banke u Srpskoj, mimo pozitivnog zakonodavstva i bez ikakvih argumenata ili pozivanja na propise i uz pritiske američke ambasade, odbile da i novoosnovanim firmama otvore račune ili su ih otvorile i vrlo brzo zatvorile, iako se radilo o pravnim licima koja nisu na OFAC listi, niti pod bilo kakvim sankcijama.
“Upravo zato se mora jasno definisati šta je bankama, kao nosiocima javnog ovlašćenja, dozvoljeno, a šta ne i pod kojim tačno uslovima”, poručuje Vujić.
Iz ove inicijative, nastavlja on, na neki način je proistekla i druga inicijativa vezana za utvrđivanja odgovornosti Agencije za bankarstvo RS i njenog rukovodstva koje je, kako kažu inicijatori, uprkos prigovorima propustila da naloži posrednu i neposrednu kontrolu poslovanja banaka i preduzme mjere kojima bi se spriječilo njihovo nezakonito postupanje, kao i nadzor nad primjenom propisa.
Podsjećamo, Bojan Vujić je bio direktor Infinity International Group kojoj su banke u BiH ugasile račune nakon što je stavljena na crnu listu OFAC-a.
„Infinity“ i njene članice, među kojima je najpoznatiji „Prointer“, na crnu listu su dospjele polovinom juna ove godine, a njih je američko ministarstvo označilo kao mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, kao i članovima njegove porodice.
https://capital.ba/prointer-i-povezane-firme-na-crnoj-listi-sad-a/
Kako bi izbjegli sanckije čelni ljudi ovih firmi krenuli su u osnivanje novih, među kojima je i Invictus Technology Group, međutim ni tu nisu imali uspjeha jer su im banke nakon otvaranja vrlo brzo ugasile račune.
https://capital.ba/banke-ugasile-sve-racune-invictusu-i-elpringu/
CAPITAL: D. M.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Banke imaju pravo da ti zatvore račun tj nemaju obavezu da rade sa nekim s kim ne žele da rade. Sa druge strane, zakon treba omogućiti čisto gotovinski poslovanje bez obaveze da preduzeće ima račun u banci. Ko želi, u ovom slučaju i ko može, vjerovatno će otvoriti račun zbog olakšavanja poslovanja ali obaveza da koristiš uslugu komercijalne banke je čisti monopol. Zašto onda ne i pošte, kopirnice itd…
Zamisli budalu koja potpiše ovu peticiju, kako bi ovi nastavili sa uzimanjem stotina miliona maraka novca građana, putem tendera koje raspisuju javna preduzeća i ustanove?! 🙂
Ne pričaj gluposti. To su poslovi koji su neophodni za poslovanje mnogih preduzeća. Raspisan tender, firma izabrana. Da nisu oni dobili posao, dobila bi druga firma, možda i manje kvalitetna. Zato se raspisuje tender, ako znaš uopšte t šta to znači ili pričaš onako opozicijski samo nek je si protiv.
Vjerovatno ce pokrenuti isto ovo i za banke u Federaciji Bosne i Hercegovine koje su mu ugasile racun (da ode u centar Sarajeva da se tamo rasiti i vice), ili ce i dalje srbin da udara na srbina, a ovaj strucnjak da ostane gl.p
Jaranev, imas li ti obraza? Pokradeste sve ti i tvoj pajdo M.D.
A sta je sa Bankom Srpske? gdje su te pare? javne pa nije vazno a kad je po tvom dzepu …peticija.