BANJALUKA – Udruženje priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj (UPIS RS) od održavanja skupštine udruženja 19. maja u Ugljeviku prošle godine pa do kraja oktobra ove godine marljivim radom i planskim zalaganjem etabliralo se kao institucionalno najveći i najjači promoter odgovornog priređivanja igara na sreću u Republici Srpskoj.
Udruženje je uz stručnu i profesionalnu pomoć izradilo brošure o odgovornom priređivanju, postupanju i igranju igara na sreću te aktiviralo besplatan broj za pomoć onima koji imaju problem zbog prekomjernog igranja.
Izrađena su tri veoma studiozna dokumenta.
Prvi, „Odgovorno priređivanje igara na sreću“, namijenjen je svim firmama priređivačima, drugi„Odgovorno postupanje osoblja u radu sa igračima igara na sreću“ je namjenjen osoblju i zaposlenima, dok je treći posvećen samim igračima i nosi naziv „Odgovorno igranje igara na sreću“.
Brošure su izrađene uz učešće i stručnu pomoć uglednog doktora Bore Lazića, subspecijaliste za zavisnost od prekomjernog i neodgovornog igranja igara na sreću.
Iz ovog udruženja poručuju da su štampanjem brošura dokumentovali svoje ciljeve, viziju i misiju te potvrdili svoje trajno opredjeljenje prema odgovornom priređivanju igara na sreću, uz najstrožu zabranu pristupa maloljetnicima i drugim ranjivim grupama.
Ove tri brošure kompletirale su projekat u sklopu kog ranije izrađena još četiri dokumenta. Radi se o dvije zabrane koje će se nalaziti u svakoj poslovnici priređivača igara na sreću koji su članovi našeg Udruženja.
Prva je „Preporuka za odgovorno igranje igara na sreću“, a druga nosi naziv „Kada igranje igara na sreću postane više od igre, niko ne dobija“. Pored toga tu su još i ankete namijenjene igračima pod nazivima „Samoocjenjivanje“ i „Indeks ozbiljnosti problema igranja igara na sreću“, koja se daje na zahtjev igrača.
„Od Regulatorne agencije za komunikacije zatražili smo i dobili besplatan broj namijenjen za pomoć igračima koji imaju problem prekomjernog i neodgovornog igranja igara na sreću. Izradom svih navedenih dokumenata i dobijanjem ovog broja ispoštovali smo zakonske okvire predviđenje Pravilnikom o primjeni standarda odgovornog priređivanja igara na sreću“, saopšteno je iz ovog udruženja nakon sjednice udruženja održane u utorak, 5. novembra u Ugljeviku.
Dodaju da su ponosni na svoj uspjeh, pogotovo jer je ostvaren u uslovima u kojima vlasti, iz nekih svojih ličnih interesa, priređivače zlonamjerno tretira kao kriminalce, a ne kao društveno odgovorne preduzetnike i privredne subjekte koji pune budžet Republike Srpske.
„Uprkos tako nepovoljnim okolnostima mi smo uspjeli da zaštitimo prava i interese zaposlenih u domaćoj industriji igara na sreću i izmirimo sve obaveze prema društvu i državi. U navedenom periodu Udruženje priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj je nastavilo i svoje humanitarne aktivnosti promovišući koncept društvene odgovornosti kao sastavni dio poslovanja svih članova Udruženja priređivača“, saopšteno je iz UPIS RS.
Napominju da je prevencija maloljetničkog igranja igara na sreću ostala je jedan od njihovih najvećih prioriteta na osnovu kojeg jačaju naše poslovne pozicije i grade imidž u javnosti.
Ističu da su u proteklih godinu dana efikasno pobijali sve zlonamjerne tvrdnje o nnjihovom štetnom uticaju na mlade, a koje kontinuirano dolaze od neupućenih funkcionera sa svih nivoa vlasti.
Nisu se libili da skrenu pažnju javnosti na nezakonitosti i favorizovanje pojedinih priređivača.
Tako su, podsjećaju, u avgustu 2023. ponovo obavijestili javnost da u industriji igara na sreću Republike Srpske isti zakoni i jednaka pravila ne važe za sve licencirane priređivače igara.
Naime, ukazali su da samo EVL uživa zakonske i druge povlastice i privilegije koje im omogućavaju uspostavljanje monopola, iako u strukturi republičkih prihoda prikupljenih od poreza i taksi na priređivanje igara na sreću učestvuju tek sa oko 4 odsto.
„U istom periodu iznijeli smo neoborive dokaze i činjenice o tome da legalni priređivači nisu odgovorni za prisutnost maloljetničkog kockanja u našem društvu, za šta nas često optužuju neupućeni političari željni lakih poena u narodu. Mi smo argumentovano ukazali na izvor problema postojanja i širenja maloljetničkog kockanja, a to je Zakon o igrama na sreću. Taj Zakon samo favorizovanom priređivaču dozvoljava da terminale za igre postavlja gdje god hoće što EVL i čini, ne obazirući se gdje postavljaju svoje terminale“, zaključuje se u saopštenju Udruženja priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj.
PR