VAŠINGTON – Evropa se priprema za potencijalno teže trgovinske odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, jer se očekuje povratak Donalda Trampa na mjesto predsjednika. Tenzije koje su obilježile njegov prvi mandat, uključujući uvođenje trgovinskih tarifa, protekcionističke mjere i trgovinske sporove, vjerovatno će se ponovo pojaviti, što bi moglo ozbiljno uticati na ekonomije evropskih zemalja.
Zvaničnici EU se pripremaju za težak odnos sa SAD, uključujući mogućnost povećanja protekcionizma od strane Bijele kuće i potencijalni trgovinski rat — uz već postojeće trgovinske tenzije sa Kinom.
Sve ovo dolazi u trenutku kada Evropa shvata da je bila nepripremljena zbog promjene paradigme u globalnom svjetskom poretku, djelimično podstaknute povratkom Kine kao odlučne ekonomske sile i naporima uzastopnih američkih administracija da se tome suprotstave.
„Era geopolitičkog outsourcinga je završena“, napisao je poljski premijer Donald Tusk na X-u tokom vikenda, čak i prije nego što su rezultati izbora u SAD postali poznati, čime je uhvatio duh vremena u nekim državama EU.
Trampov povratak u Bijelu kuću mogao bi da bude katalizator za Evropu da poveća svoju autonomiju, kroz moguće mjere kao što su jačanje odbrambene pripravnosti ili povećanje zajedničkih resursa.
Njegova izabranost „označava početak najtežeg ekonomskog trenutka“ za Njemačku, posebno, rekao je profesor Moritz Schularick, predsjednik Kielsog instituta za svjetsku ekonomiju. „Pored unutrašnje strukturne krize, zemlja se sada suočava sa ogromnim izazovima u spoljnjoj trgovini i bezbednosnoj politici, za koje nismo pripremljeni.“
Promjena vlasti takođe će testirati odlučnost bloka od 27 zemalja članica da zaštiti svoje interese, jer bi mogla dovesti do trgovinskog rata sa najbližim saveznikom ako republikanci uvedu carine od 10 odsto do 20 odsto na sve uvoze, što je Tramp već predložio.
Pred-carinski nalet
Judah Levine, direktor istraživanja u Freightosu, predvidio je da bi očekivanje uvođenja tarifa kada Tramp preuzme funkciju u januaru moglo podstaći uvoznike da ubrzaju isporuke prije toga, što bi dovelo do povećanja troškova transporta, jer će brodarske kompanije biti preplavljene zahtjevima.
Tramp je tokom svog prvog mandata uveo tarife na milijarde dolara evropskih uvoznih proizvoda zbog spora oko aviona. Dok su EU i SAD pod Bidenom 2021. godine postigli petogodišnje primirje koje je suspendovalo te takse, nije garancija da će Tramp poštovati to primirje kada ponovo preuzme vlast u januaru.