SARAJEVO – Transparency International u BiH dobio je na osnovu Zakona o slobodi pristupa informacijama aneks ugovora o digitalizaciji javnih servisa vrijedan oko 25,5 miliona. Aneks je potpisan nakon što je firma “Sirius 2010” završila na crnoj listi SAD-a zbog veza sa Miloradom Dodikom, a Ministarstvo komunikacija i transporta BiH saopštilo da je na ovaj način omogućen nastavak procesa digitalizacije jer je firma “Odašiljači i veze” iz Zagreba kao drugi član konzorcijuma preuzela sve obaveze realizacije ugovora.
U aneksu, koji je u septembru ove godine ministar Edin Forto potpisao sa pomenutom zagrebačkom firmom i društvom Nimbus Innovations d.o.o iz Banjaluke koje je preuzelo sva prava, imovinu i obaveze sankcionisanog Siriusa 2010, stoji da je do dana potpisivanja aneksa isporučena cjelokupna oprema iz dva, od ukupno 10 poglavlja ugovora, i to poglavlja 3. – Lokacije za analogno emitovanje i poglavlja 4. Informativno-tehnički centri, a ukupne vrijednosti isporučene opreme su sakrivene u kopiji aneksa koji je dostavljen TI BiH-u.
Kako je ta oprema već fakturisana, aneksom je predviđeno da Ministarstvo vrati opremu firmi “Nimbus Innovations” koje će poništiti izdate fakture. Zatim će pomenutu opremu preuzeti firma iz Zagreba, koja će je u ruku od tri dana ponovo isporučiti Ministarstvu.
Pod pretpostavkom da će zagrebačka i banjalučka firma regulisati međusobne odnose, na ovaj način je, po mišljenu TI BiH, Ministarstvo omogućilo zaobilaženje sankcija SAD-a i ugrozilo javni interes, rizikujući eventualnu reakciju OFAC-a.
Podsjećamo da je Sirius 2010 d.o.o. BanjaLuka bio nosilac konzorcijuma sa zagrebačkom firmom “Odašiljači i veze” koja je za posao nabavke opreme za digitalni prijenos i emitovanje za Projekat digitalizacije Javnih RTV servisa i dala ponudu od oko 25,5 miliona KM.
Aneksom ugovora je konstatovano da je društvo „Odašiljači i veze“ d.o.o. dostavilo izjave i sertifikate kojima dokazuje tehničku i profesionalnu sposobnost zahtijevanu tenderskom dokumentacijom, odnosno kojima dokazuje da ima sposobnost samostalno nastaviti realizaciju ugovora i izvršiti sve do sada nerealizovane obaveze.
Iako je na tender pristigla još jedna jeftinija ponuda, Ministarstvo je u konačnici odlučilo izabrati skupljeg ponuđača, a kancelarija za razmatranje žalbi odbila je žalbu koji je podnio konzorcijum četiri kompanije „MIBO komunikacije“ d.o.o. Sarajevo, „Roaming Networks“ d.o.o. Banja Luka, „UNIS telekomunikacije“ d.d. Mostar i „Flame Data Technologies“ SRL Rumunija.
Na kraju je posao dodijeljen konzorcijumu koji je predvodio Sirius 2010 d.o.o. koji je kasnije završio na crnoj listi OFAC-a, uz tvrdnje da se nalazi unutar mreže porodice Milorada Dodika koji je koristio svoj politički uticaj da milionske ugovore usmjeri na mrežu preduzeća koja kontroliše.
CAPITAL