SARAJEVO, BANJALUKA – Računi za grijanje, uobičajeno, jedan su od najvećih komunalnih troškova domaćinstava u BiH. Međutim, kako su ti računi uvećani šest ili sedam mjeseci godišnje ukoliko se grijete na plin ili struju, ubjedljivo najveći režijski računi tokom cijele godine, prema anketi sprovedenoj među čitaocima CAPITAL-a, su oni koje plaćamo telekomunikacionim i internet provajderima.
„Grijanje, pa onda kablovska i internet, od novembra do marta, inače su kablovska i internet, pa onda struja“, pojašnjava Dragan, čitalac CAPITAL-a, redoslijed računa po iznosu.
Jedna tročlana porodica, u čije smo račune imali uvid, prošlog mjeseca je na struju potrošila 46, a na vodu 17 KM. Račun za samo kablovsku i internet su platili 62 KM. Što znači da približno isto novca izdvajaju za dva osnovna računa, struju i vodu, kao i za internet i kablovsku.
Sitni fiksni računi su im za odvoz smeća i Zajednicu etažnih vlasnika, oko 25 KM. A za grijanje, obzirom da još nisu stigli zimski računi, platili su 30 KM. Ukupno oko 180 KM, što znači da trećina novca odlazi upravo na kablovsku i internet, ne računajući račune mobilnih telefona.
Tokom zimskog perioda dominiraju računi za grijanje
„Grijanje, plaćam 92 KM za stan od 50 kvadrata“, navela je u anketi čitateljica Davorka. No cijena grijanja u Bosni i Hercegovini varira.
Izdaci za grijanje variraju od sistema grijanja, ali i toga da li se radi o stanu ili kući. Pa ćemo za primjer uzeti grijanje na topolane. U Sarajevu grijanje ukoliko ga plaćate samo tokom grejne sezone košta 1,6 KM po kvadratu. Pa je za stan od 50 kvadrata potrebno izdvojiti 80 KM. U Banjaluci, ako se plaća tokom cijele godine kvadrat košta 1,5 KM, pa se u tom slučaju za stan od 50 kvadrata plaća 75 KM tokom cijele godine.
Prosječan račun za struju oko 50 KM
Domaćinstvo u prosjeku potroši 268 kWh električne energije, ili oko 50KM. Podaci su Elektroprivrede Bosne i Hercegovine koja ima više od 738 hiljada korisnika.
Prosječan račun korisnika, prema njihovim podacima, iznosi 53 KM, ako se radi o jednotarifnom brojilu, ili 52 KM, ukoliko se radi o dvotarifnom brojilu, odnosno domaćinstvu koje koristi jeftinu i skupu struju.
Odgovor Elektroprivrede Republike Srpske, o prosječnoj potrošnji, do zaključivanja teksta nismo dobili.
Operateri nude popuste kada produžavate ugovor ili prelazite kod drugog
S druge strane najpovoljniji paket najvećeg telekomunikacionog operatera u Republici Srpskoj uključuje fiksni telefon, kablovsku i internet trenutno je na popustu i košta 48,3 KM, Nakon isteka ovog roka, paket će se plaćati 69,9 KM. Paket koji uključuje samo kablovsku i internet po punoj cijeni košta sedam KM manje, odnosno 62,9 KM.
Slično je i u Federaciji Bosne i Hercegovine, najpovoljniji paket, kod jednog od tri dominantna operatera koštaće vas narednih šest mjeseci nula maraka, ali samo ako tek prelazite kod njega, nakon toga košta 62,45 KM, naredni paket već košta 72,45 KM.
Ne postoji statistika koliki su izdaci za račune po domaćinstvu, a procjene sindikata u RS i FBiH se drastično razlikuju i nisu precizno navedeni troškovi.
Pa tako u Federaciji Bosne i Hercegovine za stanovanje i komunalne usluge potrebno je izdvojiti 413 KM, dok je u Republici Srpskoj ta cifra veća za više od 200 KM i iznosi 651 KM.
CAPITAL: A. T. Ružić