Vjerskim organizacijama i narodnim kuhinjama jednako novca
Poseban budžet za japanske trešnje
SARAJEVO – Grad Sarajevo je među prvim usvojio nacrt budžeta za narednu godinu, i već sada je jasno kuda bi mogao ići tok novca. Budžet je, prema nacrtu, težak 21,8 miliona KM, a prihodi dominantno dolaze od poreza. S druge strane, najveći izdaci su oni za plate zaposlenih, izdaci za materijal i usluge, te tekući transferi.
Nevladinim organizacijama i javnim preduzećima odlazi oko četvrtine budžeta, 2,8 miliona KM za NVO, i 2,3 miliona na javna preduzeća.
Za vjerske zajednice i crkve namijenili su 100 hiljada KM, a za narodne kuhinje, takođe 100 hiljada KM. A niz organizacija dobio je po pet ili deset hiljada KM.
Tako su između ostalih Hrvatsko građansko vijeće i Srpsko građansko vijeće dobili po pet hiljada, a Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca i Krug 99 po deset hiljada KM. “Preporod”, “Napredak”, “Prosvjeta” i “La Benoevolencija”, dobili su ukupno dvadeset hiljada.
Poseban budžet za japanske trešnje, i polaganje cvijeća pet puta mjesečno
Posebno su zanimljivi sitni troškovi, kao što je grant za KJKP Park – 3.000KM za održavanje japanskih trešnji.
“Prihvativši donaciju japanskih trešanja, Grad Sarajevo je prihvatio obavezu održavanja u skladu sa uputstvima donatora iz Japana. Trenutno se održava 55 stabala Japanske trešnje“, navedeno je u Budžetu za 2025. godinu.
Grad Sarajevo je planirao i polaganje cvijeća oko 60 puta u toku naredne godine, i za to izdvojio 18 hiljada KM.
„Najveći dio usluga polaganja cvijeća realizuje se na mjestima stradanja građana Sarajeva u periodu 1941-1945 i 1992.-1995. godina. Prosječan broj korištenja usluga cvjećare za navedene potrebe je pet puta mjesečno”, navodi se u Budžetu.
Budžet za udruženja koja se bave podrškom osobama sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom porastao je sa 90 na 150 hiljada KM. Za održavanje vodotoka, umjesto ovogodišnjih 285 hiljada, predviđeno je pola miliona KM.
Za Kasarnu Jajce deset hiljada KM
Za usluge održavanja Bijele tabije namijenjeno je pet hiljada, a Kasarne Jajce deset hiljada KM. Iako je teško zamisliti šta se za deset hiljada može uraditi na Kasarni koja se godinama urušava, iako je jedan od arhitektonskih simbola Sarajeva. U budžetu je samo navedeno da će se sredstva koristiti za hitne i ne predviđene troškove na ovom objektu.
„Grad Sarajevo će finansirati obnovu fasade još jednog nacionalnog spomenika BiH, Despića kuće i sufinansirati rekonstrukciju Tvrđave Bistrik kao dijela Astronomske opservatorije Trebević“, pohvalila se na društvenim mrežama se još uvijek aktuelna gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.
Od iznajmljivanja Bistričke stanice 45 hiljada KM
Neporeski prihodi iznose prelaze 1,1 milion KM. Zanimljivi su prihodi od iznajmljivanja gradske imovine. Tako na primjer od iznajmljivanja poslovnih prostora zarađuju 45 hiljada KM, a od iznajmljivanja drugih nepokretnosti, stanova i garaža planiraju prihod od šest hiljada KM.
U Budžetu je pojašnjeno da se 45 hiljada odnosi na iznajmljivanje Bistričke stanice, nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine, koji je renoviran prije tri godine, a u kome se nalazi restoran „Mado“. Od Uprave Grada nismo dobili odgovore na naš zahtjev za pojašnjenjima stavki u budžetu.
CAPITAL: Aleksandra T. Ružić