BANJALUKA- Udruženje društava za osiguranje Republike Srpske uputiće inicijativu Ministarstvu finansija Srpske za izmjenu Zakona o porezu na dohodak s ciljem oslobađanja određenog iznosa premije za uvođenje dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja, izjavio je Siniša Kurteš iz Udruženja društava za osiguranje Srpske.
Kurteš je rekao novinarima u Banjaluci tokom konferencije “Dani osiguranja u Republici Srpskoj” da će dobrovoljno zdravstveno osiguranje omogućiti poslodavcima u Srpskoj da kupe određeni iznos nove zdravstvene zaštite za svoje zaposlene.
“Tim načinom poslodavci će radnicima dati novi motiv i benefit da ostanu i budu lojalni kompanijama. Poslodavci će time svojim zaposlenim obezbijediti i novu zdravstvenu zaštitu, a dijelom će biti rasterećene javne bolnice, domovi zdravlja na način će se više i bolje razviti privatne klinike i poliklinike”, pojasnio je Kurteš.
On je naglasio da time svi dobijaju – Republika Srpska nove prihode kroz ubiranje poreza na dobit, osiguravajuća društva novu premiju, radnici dodatnu zdravstvenu zaštitu, a poslodavci zadovoljnije radnike.
Subvencije za osiguranja poljoprivrednih gazdinstava
Kurteš je naveo da će druga inicijativa sa konferencije biti upućena Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da subvencije koje daje Republika Srpska poljoprivrednim gazdinstvima budu pokrivene polisama osiguranja u poljoprivredi od materijalnih šteta.
Direktor Skupštine udruženja osiguravajućih društava pri Privrednoj komori Republike Srpske Bojan Popović rekao je da je premija osiguranja rasla u devet mjeseci ove godine za oko 11 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
“Društva su uspjela da održe rentabilnost u poslovanju. Donekle je i opao trend inflacije zbog koje smo plaćali i veće odštetne zahtjeve, nego što je to bilo u prethodnim godinama. Mislim da ćemo završiti godinu dosta bolje, jer je ovaj sektor u stabilnoj situaciji”, naveo je Popvić.
On je istakao da je usporen rast što se tiče životnih osiguranja, ne samo u Srpskoj, nego i u dijelovima EU, jer su pali prinosi na kamate po kreditima, dodajući da se to u Srpskoj još nije desilo i da se može očekivati.
“Zbog toga ljudi ulažu u druge oblike osiguranja“, rekao je Popović.
Konferencija je okupila veći broj učesnika iz Srpske i okruženja, a razmatrane su teme važne za industriju osiguranja u Srpskoj, za određene institucije sistema vlasti, regulatore i druge finansijske institucije.
Dijelu konferencije prisustvovali su ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić. SRNA