ŽENEVA – Ilegalna trgovina duvanom u svijetu pravi štetu od 40-50 milijardi dolara u smislu ubiranja poreskih prihoda, a procjenjuje se da se svake godine 372,2 milijarde cigareta prokrijumčari, ilegalno proizvede ili krivotvori.
Prema posljednjem izvještaju “Mračni podzemni svijet” koji je uradila kompanija JTI iz Ženeve, o trgovini duvanom u Kanadi, Francuskoj, Filipinima i Ujedinjenom Kraljevstvu, postoji opasnost da se ilegalna kupovina ovakvih proizvoda normalizuje, posebno kada se zna da se 43 odsto pušača osjeća ugodno kada kupuju cigarete, čak i kada znaju da dolaze iz ilegalnih izvora.
Ovaj izvještaj obuhvatio je četiri države a u obzir je uzeo nestabilna geopolitička okruženja, krhke ekonomije i nedostatak ozbiljnih odvraćanja stvaraju idealne uslove za porast kriminalnih aktivnosti i povećanje profita kriminalnih mreža.
Izvještaj ističe ključne pokazatelje prisutne u svim zemljama, a koji omogućavaju procvat nelegalne trgovine.
“Kombinacija faktora, uključujući lošu kontrolu granica, neefikasne kazne, korupciju, prekomjerne poreze i zakonske regulative, doprinosi i povećanju potražnje za nelegalnim proizvodima, dok kriminalcima olakšava izgradnju značajnih kriminalnih carstava”, rekao je Vincent Byrne, direktor globalnih operacija za borbu protiv nelegalne trgovine, JTI.
Ugroženi životni standard primorava sve veći broj potrošača da donose teške životne odluke, stvarajući plodno tlo za krijumčare da sve veći broj pušača usmjere ka jeftinijim ilegalnim kanalima i proizvodima.
Kupovina nelegalnih proizvoda od duvana je u opasnosti da postane normalizovano ponašanje, jer četiri od deset (43 odsto) odraslih pušača koji su učestvovali u anketi u ove četiri zemlje, osjećaju komfor pri kupovini cigareta, čak i ako znaju da su proizvedene ili prodane ilegalno.
Kako ilegalna prodaja nastavlja da zasipa legalno tržište duvana, vlade se suočavaju s padom prihoda od poreza. Prema Svjetskoj banci, procjenjuje se da vlade globalno gube 40-50 milijardi dolara godišnje samo na trošarine, jer su potrošači privučeni kupovini nelegalnih proizvoda od duvana. Prema anketi, 88 odsto ispitanih smatra da je nesposobnost vlada da prikupe porez zbog nelegalne trgovine značajan problem.
Veze sa trgovinom ljudima
Kriminalni prelazak ka e-trgovini i napredak vještačke inteligencije dovode do veće sofisticiranosti u proizvodnji, distribuciji i prodaji nelegalnih proizvoda. Od anketiranih odraslih pušača, 14 odsto je tvrdilo da su nedavno kupili nelegalne proizvode od duvana putem društvenih mreža.
Ne samo da novac izgubljen vladama smanjuje njihov kapacitet da finansiraju javne usluge poput sprovođenja zakona i važnih javnih servisa, već je nelegalna trgovina duvanom direktna poveznica sa ozbiljnijim kriminalom, poput trgovine ljudima i terorizma.
Istraživanje je pokazalo da donosioci odluka potcjenjuju zabrinutost javnosti, jer je 50 odsto ispitanih izjavilo da je nelegalna trgovina duvanom prijetnja njihovoj zemlji, što je blizu pariteta sa onima koji citiraju droge/narkotike (54 odsto) i terorizam (49 odsto) kao nacionalne prijetnje. Prema 61 odsto ispitanih, prodaja nelegalnog duvana nije zločin bez žrtava.
Postojeće kazne nisu dovoljno stroge da odvrate kriminalce
Potrebna je veća saradnja kako bi se suzbila nelegalna trgovina i njene složene međunarodne kriminalne mreže. Prema 61 odsto ispitanih, vlasti ne tretiraju situaciju dovoljno ozbiljno. Ured Ujedinjenih nacija za droge i kriminal procjenjuje da se pregledava manje od dva odsto globalnih kontejnera, što šalje signal kriminalnim bandama da je nelegalna trgovina relativno “bezrizičan” posao sa velikim finansijskim koristima.
“Iako su pokretači nelegalne trgovine evidentni u svakoj od četiri zemlje, oni imaju globalni uticaj. S obzirom na prekograničnu prirodu nelegalne trgovine, u budućnosti bi zemlje koje trenutno nemaju problem sa nelegalnom trgovinom duvanom trebale obratiti pažnju na okidače kako bi izbjegle pojavu i širenje kriminaliteta povezanog s nelegalnom trgovinom u svojim zemljama”, rekao je Byrne.
U Kandi se šverc duvana širi neometano na štetu poreskih prihoda zbog ozbiljnih dispariteta u harmonizaciji poreza, uslovljenih geografijom države i njenim složenim odnosom sa državama Prvog naroda. U Francuskoj visoki nivoi oporezivanja, nedostatak kontrole granica i problemi s pristupačnošću zbog porasta troškova života imaju veliki uticaj na porast nelegalne trgovine. Na Filipinima nedavna reklasifikacija duvana kao poljoprivrednog proizvoda dovela je do pooštrenih kazni za šverc i nelegalnu distribuciju duvanskih proizvoda.
U Ujedinjenom Kraljevstvu gubitak prihoda zbog nelegalne trgovine duvanom procijenjen je na 2,5 milijardi funti 2021. godine.
Ovaj izvještaj predlaže višestruki pristup za rješavanje “mračnog podzemnog svijet” uključujući pojačanu saradnju između vlada i agencija za sprovođenje zakona, na međunarodnom i nacionalnom nivou, povećanje kazni i pojačane mjere sprovođenja zakona za one koji proizvode, distribuišu i prodaju nelegalne proizvode, istraživanje drugih zakonskih ovlašćenja, poput onih za pranje novca, utaju poreza i organizovani kriminal, te umjerena oporezivanja koja održavaju pristupačnost legalnih proizvoda.
CAPITAL