BANJALUKA – Preduzeće „Bora“ iz Banjaluke, poznato po trgovini dugovima, zbog kojih je na dobošu završila imovina brojnih preduzeća i građana, završila je i sama u stečaju, saznaje portal CAPITAL.
„Bora“ je upamćena po tome što je kupila potraživanja „Hypo banke“, a zatim pokrenula na stotine sudskih procesa preko kojih je taj dug dug krenula da naplaćuje.
Interesantno, u stečaj ih je gurnuo advokat Feđa Tihić koji ih je zastupao u pojedinim slučajevima, a kojem su ostali dužni 17.550 KM.
Tihić je krajem jula podnio prijedlog za otvaranje stečaja kada je Okružnom privrednom sudu dostavio pravosnažnu presudu koja „Boru“ obavezuje da mu isplati novac.
Zakonom je predviđeno da se stečajni postupak može otvoriti direktno ako je prijedlog podnio povjerilac koji ima pravosnažno rješenje o izvršenju, a koje je neizmireno 90 dana, što je ovdje slučaj.
„Utvrđeno je da povjerilac nije izmiren u roku od 90 dana jer je zadnji dan roka bio 27. avgust, čime su se stekli uslovi za direktno otvaranje stečaja“, navodi se u rješenju Okružnog privrednog suda u Banjaluci.
Sud je pozvao povjerioce da prijave svoja potraživanja, a za stečajnog upravnika imenovao Daliborku Kerezović Damjanović.
Prema podacima iz privrednih registara, „Bora“ je najbolje poslovala 2017. godine kada je prijavila prihode od 63 miliona maraka i dobit veću od 33 miliona KM.
U posljednje dvije godine posluju sa velikim gubicima. Prošle godine, gubitak je bio oko milion maraka, a 2022. godina je završena sa minusom od 8,7 miliona KM.
CAPITAL: D. Tovilović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
dakle u tih 63 miliona je stvar . zato je osnovana . kupila neki dug za par miliona i prodala za 63. Rastalili se 33 miliona .
Hypo banka je odgovorna za sve, ona je sve namještala odnosno namjestila. Zaposlenici Hypo banke po instrukcijama svog vlasnika je namjerno vršila radnje s namjerom da opljačka svoje klijente i nikakvo prebacivanje fiktivnih radnji ne oslobađa Hypo banku od potpune odgovornosti.