BEOGRAD, Direktor za trgovinu strujom Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragan Vlaisavljević izjavio je da je 10-ak velikih kompanija prihvatilo ponudu EPS o snabdijevanju strujom od 1. januara 2013.
EPS je već sklopio dva ugovora, sa Javnim preduzećem Beogradske elektrane i Termoelektranom Kovin, rekao je direktor Vlaisavljević novinarima. Vlaisavljević je za ponedjeljak najavio potpisivanje ugovora sa Naftnom industrijom Srbije o snabdijevanju strujom modernizovane Rafinerije Pančevo, a to se očekuje i sa Fijat automobilima Srbija.
EPS će zbog liberalizacije dijela tržišta struje, potpisati ugovore o snabdijevanju električnom energijom i sa nekoliko termo i hidroelektrana u sastavu tog javnog preduzeća, kao što su TENT, Kostolac i druge, koji su istovremeno i veliki potrošači struje, dodao je Vlaisavljević.
Vlaisavljević je najavio da je EPS, spreman i da obezbjedi potrebne količine struje za Željezaru Smederevo, ukoliko taj kombinat proradi.
Vlaisavljević je precizirao da je velikim industrijskim potrošačima, koji će od Nove godine morati da kupuju struju na slobodnom tržištu, EPS ponudio cijenu struje koja je, bez mrežarine, otprilike jednaka prosječnoj cijeni kojom se snabdijevaju domaćinstva u Srbiji.
Ponuđena cijena je prosjeku za 46 odsto viša od sadašnje regulisane, iako bi realna tržišna cijena za te kupce trebalo da bude za oko 60 odsto viša od sadašnjih koje važe za industriju, dodao je direktor EPS.
Cijena električne energije za industrijske potrošače je dosada je bila niža od prosječne koju plaćaju građani Srbije i koja iznosi 5,5 evrocenti po kilovat-času (kWh).
Vlaisavljević je precizirao da je cijena struje koju je ponudio EPS konkurentna i da je nekim potrošačima ponuđena struja skuplja za tri, a nekima i za 60-ak odsto, u zavisnosti od toga koliko, u kom dijelu dana i sa kakvim promjenama troše struju.
Vlaisavljević je poručio da EPS garantuje sigurno i pouzdano snabdijevanje svojih potrošača električnom energijom i da su svi ugovori koje preduzeća sklope sa EPS na godinu dana i sa finansijskom garancijom, uz mogućnost da kupci mogu da troše i veće količine od planiranih.
EPS će raditi i za vrijeme predstojećih praznika kako bi svi kupci, koji to žele, mogli da sklope ugovore o snabdijevanju sa tom kompanijom, najavio je Vlaisavljević i precizirao da EPS prodaje i naplaćuje samo struju, kao robu.
Prenos struje se, pak, plaća Elektromreži Srbije (EMS), po cijeni na koju saglasnosti da Agencija za energetiku.
EMS je prije 20-ak dana od Agencije za energetiku zatražio saglasnost za povećanje cijena prenosa struje u prosjeku za 37 odsto, prema kome bi prenos u konačnoj cijeni električne energije učestvovao sa o,46 umjesto sa 0,34 dinara po kWh.
Komentarišući zahtjeve pojedinih preduzeća da za njih bude odložena i postepeno povećava cijena struje, Vlaisavljević je rekao da EPS samo poštuje zakon o energetici, kojim se tržište struje od Nove godine za liberalizuje za 9,5 odsto potrošača u Srbiji.
“To bi značilo da mi njih subvencionišemo, što je suprotno direktivama Evropske unije i zakonu o energetici Srbije. EPS nema poslovni kapacitet da bilo koga subvencioniše i svojom poslovnom politikom se trudi da bude konkurentna kompanija na tržištu i da se konkurentnom cijenom izbori za svoje kupce,” rekao je Vlaisavljević i dodao da industrijski potrošači ne mogu očekivati da plaćaju struju kao domaćinstva i penzioneri u Srbiji.
EPS-a je ponudio velikim industrijskim potrošačima trošak energije niži od 15 do 20 odsto nego konkurentske kompanije u regionu, rekao je Vlaisavljević i ukazao da je ta kompanija mogla da proda viškove struje u regionu po skupljim cijenama, a da onda velike industrijske potrošače u Srbiji snabdijevaju trgovci strujom, pa bi onda plaćali još višu cijenu od one koju mogu dobiti kod EPS.
Potrošači na visokom naponu su, kako je podsjetio direktor u EPS, od 2011, kada je počela javna rasprava o zakonu o energetici, imali su priliku da se pripreme za otvaranje tržišta struje od nastupajuće godine. Tanjug