BANJALUKA, Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Anton Kasipović izjavio je danas da Vlada i predstavnici Štrajkačkog odbora Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Srpske i dalje imaju potpuno suprotstavljene stavove o pitanju Uredbe o minimalnim uslovima rada u oblasti obrazovanja.
“Sindikat smatra da Vlada nema pravo i zakonsku mogućnost da donese ovakvu uredbu. Vlada Srpske smatra da postoji zakonsko utemeljenje za donošenje Uredbe“, rekao je Kasipović novinarima nakon pregovora sa predstavnicima sindikata.
On je dodao da je upućen poziv sindikatu da Vladi Srpske dostavi argumentaciju, pravničku elaboraciju, o tome zbog čega odbacuje ovu uredbu, te naveo da su suprostavljeni i stavovi u vezi sa utvrđivanjem minimalne cijene rada, za koju sindikat zahtijeva da sa 100 bude povećana na 110 KM.
“U ovom trenutku Vlada nema sredstva za povećanje cijene rada, ali sam predložio da se razgovori o toj temi nastave, prije svega zbog interesa obrazovanja, učenika, ali i ukupnog interesa Srpske”, naglasio je Kasipović.
Predsjednik Granskog sindikata obrazovanja, nauke i kulture Stevan Milić rekao je da nisu primijećene ambicije da se poveća cijena rada i da takvi stavovi Vlade podižu tenziju među članstvom sindikata, te da to učvršćuje stav da se 21. januara stupi u generalni štrajk bez obzira na Uredbu Vlade da sama odredi minimum procesa rada na 30 minuta.
On je izrazio nadu da će u narednim razgovorima biti ozbiljno razmatran sindikalni zahtjev o povećanju cijene rada i da će Vlada Srpske naći rješenje kako da obezbijedi 56 miliona KM koji su ušteđeni na platama.
Član Štrajkačkog odbora Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Dimitrije Ćeranić rekao je da ne postoji osnov za donošenje Uredbe, te najavio mogućnost pokretanja postupka ocjene ustavnosti i zakonitosti te uredbe pred Ustavnim sudom Srpske.
On je naglasio da je osnovni zahtjev sindikata povećanje cijene rada i da sindikat ne traži nastavak pregovora, već početak pregovora o ovom pitanju.
„Hoćemo da pregovaramo o cijeni rada i tražimo da preko puta nas sjede ljudi koji su nadležni da o tome govore, premijer Srpske Aleksandar Džombić i ministar finansija Zoran Tegeltija. Želimo da se izjasne o našem osnovnom štrajkačkom zahtjevu – povećanju cijene rada“, naglasio je Ćeranić.
On je dodao da je sindikat predložio konkretne mjere gdje može da se obezbijedi 56 miliona KM i da žele čuti odgovore.
Pregovorima u Domu sindikata u Banjaluci prisustvovao je i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Petar Đokić. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
otkaze dat, ako im je malo 800 do 1000km nek idu na biro oa da vide kako je zivit kad sa biroa nemas ni 50km mjesecno ili oni stariji neka idu u penziju. imace prilike da vide kako zive penzioneri i opet i nema na ulicama