BANJALUKA, Direktor “Šuma Srpske” Jakov Galić i direktor za komercijalne poslove tog preduzeća Zoran Stojičić potpisali su danas godišnje ugovore sa predstavnicima drvoprerađivača Srpske o isporuci raznih vrsta šumskih sortimenata.
Potpisivanju ugovora prisustvovali su predsjednik Vlade Srpske Aleksandar Džombić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Miroslav Milovanović, ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević, te predstavnici Privredne komore Srpske.
Džombić je novinarima izjavio da je još prošle godine uvedena praksa da se po isteku tekuće potpisuju ugovori za narednu godinu.
On je pojasnio da je do uvođenja ovakve prakse bilo nemoguće da drvoprerađivači organizuju svoju proizvodnju pošto nisu znali na koje količine sortimenata mogu računati.
“Prošle i ove godine imali smo tematske sjednice i donijeli zaključak da ugovori treba da se potpišu na vrijeme kako bi drvoprerađivači mogli da organizuju svoju proizvodnju i regulišu ugovore sa inokupcima”, naveo je Džombić.
Prema njegovim riječima, prednost prilikom isporuke sortimenata daje se preduzećima koja imaju sjedište u Srpskoj, zatim finalnim proizvođačima, a poslije toga polufinalnim proizvođačima i ostalim manjim pilanama.
Premijer Srpske je istakao važnost obezbjeđenja drvnih sortimenata za potrebe drvoprerade, kod koje je u porastu izvoz na inotržišta i mogućnost novog zapošljavanja.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Miroslav Milovanović naveo je da je potpisan ugovor sa osam finalnih i 46 polufinalnih drvoprerađivača, dodajući da je veliki pritisak na “Šume Srpske” u pogledu obezbjeđivanja sirovine.
On je istakao da je naglasak na što ravnopravnijoj podjeli sredstava kojima se raspolaže, zbog čega se ovaj posao radi vrlo odgovorno i savjesno.
Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori Srpske Lazo Šinik rekao je da je za plan isporuka za narednu godinu karakteristično to da ima dovoljnih količina četinarskih sortimenata, dok sortimenata od liščarskog drveta ima u dovoljnim količinama u istočnom dijelu Republike.
“Kada je riječ o snabdjevanju lišćarima u zapadnom dijelu, tu postoje kapaciteti koji su već izgrađeni zahvaljujući velikim ulaganjima. Oni su već stekli respektabilnost, a vraćaju se u sistem i bivši kapaciteti koji nisu beznačajni”, naveo je Šinik.
Prema njegovim riječima, “Šume Srpske” ponudile su objektivne količine sortimenata.
Šinik je naveo da se preko 60 odsto proizvoda drvoprerade iz Srpske plasira na tržište EU, kao i da je u ovoj godini došlo do povećanja ukupnog izvoza u oblasti drvoprerade u odnosu na prošlu godinu.
Direktor “Šuma Srpske” Jakov Galić istakao je da je ugovorima predviđeno da drvoprerađivačima bude dostavljena cjelokupna proizvedena godišnja količina od oko 1,8 miliona kubnih metara svih sortimenata.
“Prema mom mišljenju, kapaciteti drvoprerade su predimenzionirani, veći su od mogućnosti proizvodnje `Šuma Srpske`. Zbog toga ima problema sa isporukama i ove godine smo uspjeli da zadovoljimo oko 90 odsto potreba drvoprerađivača”, rekao je Galić.
On je istakao da se uvijek vodi računa da ugovorene količine ne budu veće od proizvodnih mogućnosti, te da je potrebno ispoštovati dinamiku ugovorenih isporuka drvoprerađivačima.
Galić je dodao da je bitno i da drvoprerađivači finansijski prate “Šume Srpske”, odnosno da plaćaju svoje obaveze prema dinamici koja je predviđena ugovorima. Srna