BANJALUKA, Privrednici u BiH ogorčeni su novim nametima koje im državne vlasti uvode početkom 2013. kroz značajno poskupljenje administrativnih taksi u spoljnotrgovinskom prometu, što će mnogim firmama povećati godišnje troškove za više od 20.000 KM.
Povećanje dažbina utvrđeno je izmjenama Zakona o administrativnim taksama, koje je parlament BiH usvojio početkom decembra po hitnom postupku s obrazloženjem povećanja javnih prihoda za oko 10 miliona KM, predviđenih budžetom institucija BiH za 2013.
U Privrednoj komori RS povećanje taksi ocijenili su neprihvatljivim novim udarom na privredu, ističući da se radi o još jednom od nebrojenih parafiskalnih opterećenja i to, kako kažu, usvojenim bez znanja i konsultacija s privrednicima.
Naime, od 2013. godine će taksa za zahtjeve, molbe, prijedloge, prijave i podneske, umjesto dosadašnjih pet KM, koštati 10 KM. Taksa za prijavu za carinski odobreno postupanje, umjesto pet maraka, naplaćivaće se 20 KM. Privrednici će za prijavu carinskog postupka izvoza i ponovnog izvoza kojim se razdužuje carinski postupak s ekonomskim učinkom, umjesto dosadašnjih pet, plaćati 10 maraka, dok će taksa za ostala uvjerenja i potvrde u postupku indirektnog oporezivanja poskupjeti sa 10 na 20 KM.
U Privrednoj komori RS izračunali su da će najgore proći firme koje rade lon poslove sa partnerima iz Evropske unije koji u toku godine moraju proći oko 2.000 carinskih procedura, što će im godišnje troškove povećavati za najmanje 20.000 KM.
“S obzirom na to da sve prognoze govore da se kriza produbljuje, što znači da ćemo u 2013. biti izloženi izrazito složenim uslovima poslovanja, zbog čega je označena kao godina štednje, ovakvi postupci vlasti na nivou BiH u suprotnosti su sa najavljenim rasterećenjima privrede i unapređenjem uslova poslovanja”, istakao je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.
Radovan Pazurević, direktor Fabrike obuće “Sanino” iz Dervente, koja radi lon poslove za evropske naručioce i zapošljava više od 900 radnika, izrazio je razočaranje potezom bh. vlasti. Kaže da je svjestan da država, suočena sa fiskalnom nestabilnošću, nastoji povećati budžetske prihode, ali smatra da se to ne smije raditi na teret privrede. Kao primjer loših fiskalnih rješenja po domaću obućarsku industriju, koja su uticala na odlazak evropskih proizvođača u druge zemlje, Pazurević navodi carinsku stopu BiH na uvoz đonova od 15 odsto, dok EU ima stopu od tri odsto.
“Na sceni je potpuno nerazumijevanje vlasti BiH za probleme privrede i stalno se radi na vlastitu štetu. Apsolutno sam razočaran, jer na ovaj način zatvaramo vrata dolasku ozbiljnih evropskih proizvođača”, istakao je on.
U Udruženju tekstilne, kožarsko-prerađivačke i gumarske industrije FBiH kažu da će se povećanje taksi negativno odraziti na poslovanje, te poništiti efekti predstojećeg sniženja carina za pojedine repromaterijale iz EU.
“Kako bi uskladili troškove za zahtjevima naručilaca iz Njemačke ili neke druge zemlje, domaće firme u tekstilnoj branši će morati smanjiti cijenu rada, jer neće imati drugu mogućnost. Ovim država, umjesto da pomogne tekstilno-obućarsku industriju koja najlakše može rješiti problem visoke nezaposlenosti, posebno među ženskom radnom snagom, djeluje suprotno”, ocijenio je Hrvoje Brajković, sekretar granskog udruženja.
Privrednici RS stoga od nadležnih institucija traže vraćanje taksi na prethodni nivo, dok se, kako ističu, ne nađe najbolje rješenje koje će biti usklađeno sa potrebama privrede.
Kovačević: Loše za privredni ambijent
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević izjavio je da povećanje administrativnih taksi na nivou BiH ne doprinosi stvaranju povoljnijeg privrednog ambijenta.
“Ministarstvo neće podržati nikakvo dodatno opterećenje privrede RS. Borimo se za stvaranje što povoljnijeg privrednog amibijenta, a usvajanje izmjena Zakona o administrativnim taksama u Parlamentarnoj skupštini BiH ne doprinosi tome”, rekao je Kovačević. Nezavisne novine