BEOGRAD, Žene koje svakog dana kuvaju, peru, ribaju, u kući rade i više od osam sati. One su domaćice, a njihovih imena, osim što nisu ni na jednom platnom spisku, uglavnom nema ni na evidenciji nezaposlenih.
Članice Samostalnih sindikata građevinarstva, šumarstva i putne privrede Srbije uputile su šefovima poslaničkih grupa u parlamentu i ministru rada, zapošljavanja i socijalne politike Jovanu Krkobabiću, inicijativu za priznavanje i vrednovanje ženskog rada u kući.
One tvrde da domaćice doprinose društvu, iako rade samo u svojim domovima i smatraju da se mora pronaći način da društvo taj trud prizna.
“Zakon o radu kao i drugi propisi poznaju razne oblike radnog angažovanja, na primjer radni odnos van prostorija poslodavca, radni odnos sa kućnim pomoćnim osobljem, a jedino nije priznat, ni vrednovan rad žene u kući”, kaže Aleksandra Stojković, potpredsjednica Evropskog komiteta žena.
“One svakodnevno obavljaju raznovrsne poslove u kući u trajanju od više časova, cijelog života vrijedno rade, a u stvari na kraju ostanu bez ikakvih primanja. Smatramo da bi to trebalo uvesti u Zakon o radu ili neki propis. Da imaju bar minimalnu zaradu ili neko izdržavanje. Danas su ove žene nevidljive, ne postoje, nema ih na tržištu rada, nema ih na evidenciji nezaposlenih. Zato zahtijevamo da nadležni državni organi prihvate našu inicijativu i da donesu propise na osnovu kojih bi se priznao i vrednovao rad žene u kući”.
Ranka Savić, član Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva u Skupštini Srbije, smatra da je ova inicijativa dobra, ali da je teško ostvariva.
“U zemlji sa ovolikim socijalnim problemima nije lako isplatiti ni postojeće penzije”,podsjeća Ranka Savić.
“U nekim državama svi ljudi koji napune određeni broj godina dobijaju penziju, pa tako i žene koje nikada nisu radile van kuće, ali to kod nas nije moguće”.
Jedino rješenje bi bilo da se poslovi u domu priznaju kao vid djelatnosti. To bi domaćicama omogućilo da uplaćuju socijalno i penziono osiguranje, na minimalnu zaradu. Mislim da ni nadležni ne bi imali ništa protiv, jer bi to i državi odgovaralo zbog popunjavanja budžeta. Minimalna zarada je 20.800 dinara, a na tu sumu se plaćaju doprinosi 63 odsto.
U PIO fondu kažu da ova opcija već postoji i da svako može da izabere jednu od 13 “zamišljenih plata” i da sam sebi plaća doprinose. Raspon je od 4.405 dinara do 62.000 dinara. Novosti