NJUJORK, Američka investiciona banka “Morgan Stenli” sastavila je spisak mogućih “makroiznenađenja” u 2013. Prema tom spisku, mogući scenario je da će Banka Japana “osvojiti” Evropu kupovinom vladinih obveznica problematičnih zemalja.
Zatim, da će izbori u Italiji uništiti evro, a kineske vlasti ugušiti ekonomiju sopstvenim rukama, dok će Rusija težiti ka ponovnom uspostavljanju SSSR-a.
To je tek nekoliko događaja koji će u sljedećoj godini promijeniti tok istorije i izazvati kod mnogih investitora srčane napade, ukazali su analitičari te banke.
“Morgan Stenli”, koji već 30 godina u decembru objavljuje spisak makroekonomskih događaja koji mogu da začude učesnike na tržištu i da ih uznemire, ocjenjuje da je vjerovatnoća da se oni obistine 50 odsto.
Prema scenariju za iduću godinu, rast svjetske ekonomije će ostati u “zoni sumraka” – negdje između početka stabilnog rasta i mogućnosti ponovnog pada u recesiju, objavljeno je na Internet strani Finmarket.ru.
Problem inflacije u svjetskoj ekonomiji je iščezao, mada brzo uspostavljanje ekonomskog rasta u SAD i Kini, šokovi na tržištu prehrambenih proizvoda ili znatni rast aktiva centralnih banaka mogu da dovedu do skoka stvarne i očekivane inflacije.
Regulatori u tom slučaju neće rizikovati i preduzimati bilo kakve ozbiljne mjere radi zaustavljanja rasta cijena u svijetu, s obzirom na znatnu krhkost svjetskog finansijskog sistema i zavisnost od niskih kamatnih stopa. Centralne banke će najvjerovatnije ignorisati inflatorne skokove ili će sasvim odustati od svojih ciljeva za inflaciju.
Rast cijena pšenice će dovesti do novih nemira i pobuna, prognoziraju analitičari “Morgan Stenlija”.
Američki političari neće uspjeti da se dogovore o smanjenju budžetskog deficita i SAD će na početku 2013. početi da padaju u “fiskalnu provaliju”. Reakcija tržišta će, međutim, primorati demokrate i republikance da brzo postignu sporazum, nakon čega će ekonomsko povjerenje odmah početi da raste, kao i investiciona aktivnost, a takođe će se situacija na tržištu rada ubrzano popraviti.
Banka Japana će otpočeti agresivnu borbu protiv jačanja kursa jena, a dio te strategije će biti kupovina obveznica članica evrozone kako bi se snizio kurs jena prije nego što Evropska centralna banka (ECB) počne s realizacijom svog programa kupovine obligacija problematičnih zemalja. Japanska centralna banka će, dok ECB bude čekala da Španija zatraži pomoć iz antikriznog fonda ESM, kupovati obveznice tog fonda i visokoprinosne obligacije zemalja centralne Evrope i postati glavni kreditor evrozone.
Kampanja pred prijevremene izbore u Italiji, koji će vjerovatno biti održani u februaru, odvija se uz žestoke kritike mjera stroge budžetske štednje, što plaši inestitore koji strahuju da bi ta zemlja mogla da napusti evro.
Prema scenariju “Morgan Stenlija”, panika na tržištu primorava Italiju da se obrati za pomoć iz spasilačkog fonda evrozone i, kao rezultat, Italija, a ne Španija, daje znak za početak programa ECB za kupovinu obveznica. Za investitore će, međutim, ta odluka stići prekasno, oni će rasprodavati evro i vrijednosne hartije rubnih članica evrozone. Italija će na taj način biti pokretač nove krize.
Investitori će naći novi razlog za brigu, s obzirom na to da su se već navikli na misao da će Grčka u doglednoj budućnosti ostati u evrozoni i počinju da strahuju od izlaska Britanije iz EU.
Kad je riječ o Kini, vlasti te zemlje će, neočekivano za sve, odlučiti da u ranom stadijumu ekonomskog oporavka preduzmu šok terapiju i snažno pooštre finansijske uslove u zemlji, što će dovesti do zamrzavanja likvidnosti u bankarskom sistemu, oštrog ograničavanja kreditiranja i otpočinjanja serije bankrotstava zbog nemogućnosti vraćanja kredita.
Predsjednica Brazila Dilma Rusef će nastaviti s ispunjavanjem obećanja za realizaciju ambicioznog programa izgradnje infrastrukture u šestoj po veličini ekonomiji na svijetu, što će dovesti do porasta investiranja u tu zemlju, kao i do snažnog jačnja njene valute reala.
U Rusiji predsjednik Vladimir Putin uspješno mami Ukrajinu u Evroazijsku carinsku uniju u zamjenu za povoljne isporuke ruskih energenata.V rata EU za ukrajinske vlasti se zatvaraju, budući da je nemoguće istovremeno biti član obiju struktura. Lideri postsovjetskog prostora – Rusija, Ukrajina, Bjelorusija i Kazahstan – opet su zajedno.
Uklanjanje trgovinskih i investicionih barijera dovodi do snažnog skoka ekonomskog rasta u tom regionu. Kursevi ukrajinske grivne i bjeloruske rublje se u tako povoljnoj klimi stabilizuju, predviđa scenario banke “Morgan Stenli” za 2013. Tanjug