LJUBLJANA, Na 35 uličnih protesta u 35 gradova u Sloveniji u protekle tri sedmice učestvovalo je oko 70.000 ljudi,a idući talas protesta najavljen je za petak, 21. decembar .
List “Večer” iz Maribora, grada gdje su protesti bili najmasovniji i doveli do ostavke gradonačelnika Franca Kanglera koji je, u međuvremenu, postao svojevrsni simbol za političku korupciju, piše da se u Ljubljani 21. decembra očekuje 8.000 demonstranata.
List piše da grupe organizuju proteste preko Fejsbuka, te da se očekuje da će do petka biti jasno da li dosadašnje spontane ali heterogene manifestacije društvenog nezadovoljstva dovode do stvaranja političke platforme koja će jasno izraziti svoje zahtjeve i ciljeve.
Britanski ambasador u Sloveniji Endrju Pejdž izjavio je u razgovoru za ovaj list da smatra da je pogrešno tumačiti da su slovenački protesti slični manifestacijama u drugim zemljama evrozone, gdje su glavni razlog nezadovoljstvo oštre mjere štednje.
“Čini mi se da u Sloveniji većina protestuju protiv političke i ekonomske klase uopšte, uključujući vladu, koalicijske i opozicione predstavnike u parlamentu, funkcionere u javnoj upravi, gradonačelnike, a i direktore državnih preduzeća”, rekao je Pejdž.
On je dodao da je, prema njegovoj ocjeni, slovenačka javnost nezadovoljna time što vrlo mali broj javnih funkcionera odgovara za zloupotrebe na sudu ili bude osuđen. “Tek kada se to dogodi, javnost će dobiti osjećaj da javni funkcioneri odgovaraju za svoje postupke”, pojasnio je Pejdž.
Prema njegovim riječima korupcija i klijentelizam jedan su od razloga zašto u Sloveniji nema više stranih investitora, za razliku od Velika Britanije gdje su te pojave na dnu liste razloga koje investitori spominju kao moguće prepreke za investiranje.