NJUJORK, Na Wall Streetu su u četvrtak cijene akcija pale, pri čemu je nakon šest dana prekinut uspon S&P 500 indeksa, jer nema napretka u pregovorima u Vašingtonu o smanjenju budžetskog deficita, pa je rizik od ‘fiskalne litice’ sve bliži.
Dow Jones oslabio je 74 boda, ili 0,56 odsto, na 13.170 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,63 odsto, na 1.419 bodova, a Nasdaq indeks 0,72 odsto, na 2.992 boda. U pregovorima između republikanaca i demokrata o smanjenju budžetskog deficita i dalje nema napretka. John Boehner, vođa republikanaca u Kongresu, optužio je juče predsjednika Baraka Obamu da polagano vodi ekonomiju prema ‘fiskalnoj litici’. „Premda oštar, Boehnerov komentar je realističan“, kaže Jason Weisberg, direktor u kompaniji Seaport Securities.
Ako u idućih 15-ak dana republikanci i demokrati ne pronađu bolje rješenje, početkom iduće godine automatski će se smanjiti budžetski rashodi, a povećati porezi, što bi moglo naštetiti potrošnji i uvesti američku ekonomiju u recesiju. U srijedu je i predsjednik Feda Ben Bernanke upozorio da se štete od ‘fiskalne litice’ ne mogu anulirati samo monetarnom politikom. Zbog toga ulagače nije osobito oraspoložila ni odluka američke centralne banke u srijedu o nastavku kvantitativnog popuštanja monetarne politike.
Juče ulagače nisu ohrabrili ni dobri podaci o rastu potrošnje u novembru i padu novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima prošle sedmice. S obzirom na niz drugih podataka koji ukazuju na pogoršanje situacije u američkoj ekonomiji, većina analitičara ionako očekuje da će u četvrtom kvartalu rast bruto domaćeg proizvoda biti znatno sporiji nego u trećem.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,27 odsto, na 5.929 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,43 odsto, 7.581 bod, a pariški CAC 0,10 odsto, na 3.643 boda. Hina