SARAJEVO, Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić izjavio je da lobiranje, koje u BiH postoji u raznim oblicima ali nije definisano zakonom, treba legalizovati, radi sprečavanja raznih zloupotreba.
“Komora zastupa interese svojih članica u izvršnim i zakonodavnim tijelima, kako bi se unaprijedio poslovni ambijent i olakšalo poslovanje, ali je ovu oblast neophodno i zakonski urediti”, rekao je Bojić danas na seminaru o temi “Percepcija lobiranja u biznis, javnom i građanskom sektoru – iskustva država u regionu”.
Iz Komore ističu da će, približavanjem BiH EU, privredni subjekti iz BiH biti primorani da usklađuju poslovanje sa zahtjevima evropskog tržišta i da primjenjuju direktive, a sve u skladu sa savremenim načinom djelovanja u okviru koga se lobiranje već sada podrazumijeva kao neizbježna komponenta uticaja, odnosno modernog poslovanja.
Predsjednik Hrvatskog društva lobista Mate Granić rekao je danas na seminaru da je lobiranje jedan od najsnažnijih antikoruptivnih mehanizama, cijenjena i ozbiljna profesija, i da je u javnosti promijenjena percepcija o potrebi lobiranja i njegovom značenju.
On je dodao da se u Hrvatskoj zakon o lobiranju donosi kao antikoruptivni zakon, navodeći da bi početkom naredne godine trebalo da bude usvojen jedan od boljih evropskih zakona o lobiranju i uvođenju obaveznog registra lobista.
Granić je napomenuo da lobiranje sve više koriste ozbiljne korporacije i strani investitori, a da će ga sve više koristiti i hrvatske firme, s obzirom da Hrvatska 1. jula iduće godine postaje punopravna članica EU.
“Svaki posao je zakonski regulisan, jasno su postavljeni ciljevi, odnosi između klijenta i lobista, način rješavanja sporova, plaćanja i ostalo. Lobista ima jasan cilj koji mora ostvariti i to je regulisano ugovorom”, istakao je Granić i naglasio da ni jedan ozbiljan lobista ne smije raditi bez ugovora i poštivanja etičkog kodeksa. Srna