BEOGRAD, Vlade Srbije i Autonomne Pokrajine /AP/Vojvodine potpisale su danas sporazum, kojim je predviđeno da status Razvojne banke Vojvodine bude riješen po modelu prenosa imovine i obaveza na neku drugu banku, odnosno Razvojni fond AP Vojvodine.
Sporazumom je predviđen prenos aktive i pasive na onu banku koja ponudi najbolje uslove za prenos, u skladu sa Zakonom o preuzimanju imovine i obaveza određenih banaka radi očuvanja stabilnosti finansijskog sistema Srbije.
Riječ je o gotovo 110 miliona evra osiguranih depozita i blizu 100 miliona neosiguranih depozita, odnosno oko 80.000 deponenata, saopšteno je iz Vlade Srbije.
“Svi deponenti i štediše Razvojne banke mogu biti potpuno spokojni, jer su njihova sredstva, do sada deponovana u ovoj finansijskoj instituciji, potpuno sigurna i obezbjeđena”, navodi se u saopštenju.
Zajedničkim sporazumom planirano je da se za iznos neosiguranih depozita, koji nije pokriven kvalitetnom aktivom banke, u iznosu od oko 70 miliona evra, emituju petogodišnje obveznice, od kojih će AP Vojvodina emitovati 78,11 odsto, a Srbija preostalih 21,89 odsto.
Ovim obveznicama moći će da se trguje na sekundarnom tržištu, a Srbija i AP Vojvodina obveznice će prenijeti Agenciji za osiguranje depozita, sa ciljem njihovog daljeg prenosa na izabranu banku preuzimaoca.
Sporazumom je predviđeno i osnivanje, po hitnom postupku, Razvojnog fonda AP Vojvodine, u kojem će učešće i upravljačka prava ostvarivati u odnosu 78,11 odsto AP Vojvodina i 21,89 odsto Srbije, na koji će biti prenijet dio aktive.
Vojvodina će inicirati donošenje zakona o Razvojnom fondu AP Vojvodine po hitnom postupku, kojim će se osnovati i urediti položaj, način finansiranja, poslovi, upravljanje, kontrola rada, nadzor i druga pitanja od značaja za rad Razvojnog fonda AP Vojvodine.
Vlade Srbije i Vojvodine, uz podršku Narodne banke Srbije, odlučile su se na ovaj zajednički korak, jer je ova mjera, optimalna za deponente i sve klijente banke, najjeftinija za građane, odnosno budžete Srbije i Vojvodine, a ujedno omogućava i potpunu stabilnost finansijskog tržišta. Srna