SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas većinom glasova, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2013. godinu.
Za budžet je bilo 27 glasova, devet protiv, a uzdržana su bila četiri poslanika.
Shodno zaključku Kolegijuma ovog doma, poslanici bi trebalo do 17.00 časova da ulože amandmane na ovaj prijedlog, nakon čega bi trebalo da zasjeda Komisija za finansije i budžet, a potom je u planu održavanje 38. sjednice i razmatranje Prijedloga budžeta institucija BiH za 2013. godinu.
Prema Prijedlogu zakona, budžet institucija BiH za narednu godinu iznosi 1.738.476.010 KM, od čega su ukupni prihodi za finansiranje institucija i primici na nivou 2012. godine i iznose 950 miliona KM, a prihodi za servisiranje spoljnog duga 788.476.010 KM, i veći su za 343.548.010 KM u odnosu na budžet prethodne godine.
U strukturi prihoda dominira zahvatanje sa Jedinstvenog računa u identičnom iznosu kao i 2012. godine, od 750 miliona KM.
Prijedlog budžeta polazi od Globalnog fiskalnog okvira bilansa i politika u BiH za period od 2013. do 2015. godine s ciljem provođenja mjera štednje institucija BiH, koje je dogovorio Fiskalni savjet u okviru stendbaj-aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, uključujući i zadržavanje broja zaposlenih na nivou ove godine.
Poslanik SDS-a Mladen Bosić potvrdio je tokom rasprave da će poslanici ove stranke glasati za ponuđeni prijedog budžeta, kao i da neće ulagati amandmane, jer su učestvovali u njegovom kreiranju.
“I ovaj prijedlog je dio kompromisa, koji je uvijek potreban u BiH. Budžet je najvažniji dokument svake zemlje, i SDS je za to da se do njegovog usvajanja provede ustavna i zakonska procedura, bez kašnjenja i probijanja rokova”, naglasio je Bosić.
On je uputio kritiku predlagaču Prijedloga budžeta, Predsjedništvu BiH, zbog kašnjenja u pripremi ovog dokumenta i njegovog upućivanja u parlamentarnu proceduru.
Bosić je ocijenio da budžet institucija BiH nije i ne može imati razvojnu, niti socijalnu komponentu, jer to nije u nadležnosti institucija na nivou BiH, nego entiteta.
Njegov stranački kolega Borislav Bojić preporučio je da u narednom periodu na svim nivoima vlasti u BiH treba razmotriti politiku zaduživanja i vraćanja spoljnog duga.
Poslanik HDZ-a BiH Dragan Vrankić smatra da način donošenja budžeta u BiH odslikava složeno i teško stanje u kojem se zemlja nalazi.
“Najbolji budžet je usvojeni budžet”, rekao je Vrankić i dodao da će HDZ podržati ponuđeni prijedlog budžeta institucija BiH za narednu godinu.
On je upozorio da je zaduživanje za javnu potrošnju “grijeh”, ali da se BiH ne može prezadužiti ako povlači sredstva za finansiranje realnog sektora.
Poslanik SDP-a BiH Anto Domazet smatra da je prijedlog budžeta institucija BiH za 2013. godinu u osnovi održiv, realan i funkcionalan.
Azra Hadžiahmetović iz Stranke za BiH konstatovala je da su određene institucije, poput Fiskalnog savjeta BiH, utvrdile gabarite budžeta, i da parlament samo u tim okvirima može da vodi raspravu.
Uz primjedbu da se danas u parlamentu BiH “glumi demokratija”, ona je potvrdila da poslanici Stranke za BiH neće podržati Prijedlog budžeta BiH za 2013. godinu.
U dijelu sjednice posvećenom poslaničkim pitanjima, poslanik Predstavničkog doma iz SNSD-a Dušanka Majkić pokrenula je inicijativu da se na dnevni red ovog doma na nekoj od narednih sjednica uvrsti razmatranje procesa uništavanja ubojitih i minsko-eksplozivnih sredstava, koji se odvija na vojnom poligonu Sveta Barbara kod Glamoča.
Ona je istakla da je načelnik opštine Glamoč Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednost parlamenta BiH uputio “dramatično pismo” u kojem upozorava da je stanovništvo na ovom području ugroženo, a da je tlo na ovom području zatrovano teškim metalima.
U toku je pauza, koja će trajati do 15.00 časova, nakon čega Predstavnički dom nastavlja rad prema utvrđenom dnevnom redu. Srna