BANJALUKA, Nadzorni odbor “Elektrokrajine” Banjaluka smijenio je juče sva tri izvršna direktora ovog preduzeća, saznaje “Glas Srpske”.
Funkciju izvršnog direktora za tehnička pitanja u “Elektrokrajini” do juče je obavljao Nenad Šukalo, izvršnog direktora za ekonomska pitanja Miroslav Soldat, dok je funkciju izvršnog direktora za pravna pitanja obavljao Dujko Komljenović.
Na njihova mjesta direktor “Elektrokrajine” Seka Kuzmanović imenovala je vršioce dužnosti, a kako prenosi Radio RS, imenovani su Nenad Drljača, Rajko Srdić i Ostoja Dumonjić.
U “Elektrokrajini” juče nisu željeli da potvrde, ali ni da demantuju ove informacije.
Kuzmanovićeva nam je u kratkom razgovoru rekla da ćemo više informacija moći da dobijemo danas.
– Još nije sve završeno. Imaćete danas saopštenje predsjednice Nadzornog odbora – rekla je Kuzmanovićeva.
Predsjednik NO Božica Vukašinović juče nije odgovarala na telefonske pozive.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je da je uputio zahtjev rukovodstvu “Elektroprivrede” da ga izvijeste o razlozima ovih smjena po odluci Nadzornog odbora “Elektrokrajine”.
– Ukoliko postoje razlozi i ukoliko su opravdane smjene, onda je u redu, a samo tražimo informaciju o njima – dodao je Kovačević za Radio RS.
Premijer RS Aleksandar Džombić rekao je da nije upoznat sa smjenama u “Elektrokrajini”.
– Nije me resorni ministar obavijestio o tome. Radi se o akcionarskom društvu, obično je jedan predstavnik Vlade zastupnik kapitala mješovitog holdinga, većinski paket u zavisnim preduzećima ima mješoviti holding, a negdje oko 25 odsto mali akcionari – kazao je Džombić.
“Elektrokrajina” je najveće distributivno preduzeće u sastavu “Elektroprivrede RS”, ali već godinama bilježi gubitke na mreži.
Finansijski izvještaj “Elektrokrajine” za treći kvartal 2012. godine pokazuje da je ovo preduzeće ostvarilo gubitak od 5,3 miliona KM, dok su 990.163 KM ostali gubici direktno u kapitalu, prenijele su agencije.
“Elektrokrajina” Banjaluka i ranije je bila u fokusu javnosti, posebno zbog distributivnih gubitaka, koji su u prošloj godini prelazili 20 odsto iako tolerantna granica, koju je definisala Vlada RS za ove gubitke, iznosi 14 odsto.
Na kraju prošle godine “Elektrokrajina” je imala 153,3 miliona KM potraživanja od kupaca.
Revizija
Glavna služba za reviziju javnog sektora RS utvrdila je da je od 2006. do 2010. među distributivnim preduzećima najveće distributivne gubitke imala “Elektrokrajina” Banjaluka, posebno 2006. godine kada su iznosili 23,53 odsto. Distributivni gubici “Elektrokrajine” u 2010. godini iznosili su 21,38 odsto. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Generlni direktor javnog preduzeća, koji nije organ preduzeća, nego je prvi medju jednakim, ne može smijeniti izvršne direktore. Ta direktorica je upravo počinila nedozvoljenu radnju prekoračenja ovlaštenja. Nadzorni odbor ne može svoje ingerencije prenijeti na generalnog direktora. Taj nadzorni odbor mora odmah biti smijenjen od strane skupštine akcionara. Izvršne direktore kao i generalnog direktora može se smijeniti samo ako se za tu svrhu predvidjenim postupkom dokaže da su oštetili preduzeće. Mora se imati prijava, formirana komisija, nalaz komisije koji sadrži dokaze i prijedlog Nadzornom odboru za smjenu. Ali, ovo je balkan, gdje upravo oni koji treba da brinu o zakonitosti rada organa uprave u preduzećima, nemaju pojma o tome, odnosno rade šta hoće.
Pardon, nije ih direktorica smjenila nego na njihova mjesta imenovala vršioce dužnosti. Ona ne imenuje vršioce dužnosti nego to valjda radi Nadzorni odbor. Bez obzira, ako nije proveden postupak, nisu mogli biti smijenjeni. Zanimljiva je situacija da su smjenjena tri izvršna direktora a da je ostao generalni.