ŠEKOVIĆI, U šekovićkom “Eko-mozaiku” očekuju pozitivan finansijski rezultat u ovoj godini, iako su loši vremenski uslovi – duga i hladna zima, a potom i neuobičajeno dug sušni period – gotovo desetkovali prinose povrća i ljekobilja, kao i količinu proizvedenog meda.
Direktor ove firme Kristina Šešlija rekla je da je za šekovićke plantažere ovo bila teška poslovna godina, ali da u “Eko-mozaiku” ne razmišljaju o odustajanju.
“U našem stakleniku trenutno imamo zasađenu zelenu salatu i mladi luk, koji će biti na tržištu tokom decembra i u januaru. Već u februaru, martu i u aprilu planiramo da beremo naš krastavac i papriku. I ove godine pripremamo presad paprike, paradajza i patlidžana za poljoprivrednike koji se bave plasteničkom proizvodnjom”, navela je Šešlija.
Plan je da se već u decembru ubere oko 6,5 tona mladog luka i oko 10 tona salate, tokom februara, marta i aprila oko 20 tona krastavca i paprike, te oko 150.000 komada presada paprike, paradajza i patlidžana.
Šešlija je dodala da je firma zbog suše i veoma hladne zime izgubila dosta rojeva, ali je, zahvaljujući zalaganju zaposlenih, sačuvan dio pčelinjih društava i pripremljen za prezimljavanje.
“Proizvedeno je znatno manje meda nego što smo planirali, ali ova količina koju imamo je veoma kvalitetna i meda će biti na policama u tržnim centrima širom BiH”, rekla je Šešlija.
Ona je dodala da je u “Eko-mozaiku”, na različitim poslovima, stalno zaposleno 20 radnika, a u toku sezone i u zavisnosti od obima posla povremeno se angažuje i do 120 radnika, pretežno ženske radne snage.
Šešlija je pojasnila da firma posluje po principu socijalnog preduzeća, što znači da se ostvarena dobit investira u otvaranje novih radnih mjesta i druge razvojne projekte sarajevske Fondacije “Mozaik”, koja je vlasnik preduzeća.
U realizaciju ovog projekta, uključujući i moderni staklenik površine 5.017 metara kvadratnih, Američka agencija za međunarodni razvoj i Češka razvojna kooperacija, te Fond otvorenog društva u BiH, uložili su oko četiri miliona KM. Srna