BANJALUKA, Iako su prije samo dvadesetak dana počeli s radom, mlinovi starog-novog banjalučkog preduzeća “Žitoprodukt 2012” se već okreću punim kapacitetima. Pšenicu melju 24 sata dnevno, a radnici preduzeća rade u tri smjene kako bi opslužili potrebe tržišta.
Nekadašnji banjalučki gigant nakon osam godina stajanja sada sa novim vlasnikom, firmom “Bojanić” iz Jajca, zapošljava 28 radnika.
“Mlinovi prerađuju po 100 tona pšenice dnevno i proizvode oko 75 tona brašna”, rekao je Rade Petrović, direktor “Žitoprodukta 2012”, koji je jedan od starih radnika povratnika u ovu firmu u kojoj je u ranijem periodu kao tehnolog ostvario 25 godina staža.
Petrović kaže da je “Žitoprodukt 2012” već sada dobio povjerenje 20 prekara iz banjalučke regije, te da fabrika prema zacrtanom planu novog vlasnika opslužuje potrošače regije od Novog Grada do Dervente.
On je najavio da će “Žitoprodukt 2012” za pet dana ponovo lansirati svoja manja pakovanja od jednog, dva i pet kilograma brašna, nakon čega planiraju ulazak u tržne centre.
“Do sada smo obavili razgovore sa velikim brojem trgovačkih kuća i pekara. Fazu ulaska u tržne centre smo odogodili jer nismo bili zadovoljni prvom serijom ambalaže”, rekao je Petrović.
On je rekao da se u silosima “Žitoprodukta 2012” sada nalazi 5.000 tona pšenice, što znači da imaju uskladišteno toliko pšenice da je neće morati nabavljati do naredne žetve.
“Jako je važno da istaknemo kako smo jedna od rijetkih firmi koja je iz stečaja uspjela pokrenuti proizvodnju. Pokazali smo da je firme iz stečaja moguće pokrenuti uz ozbiljnog vlasnika i stručne ljude”, rekao je Petrović.
Silosi fabrike imaju kapacitet od 15.000 tona. Novo preduzeće zasad nabavlja žito A klase iz Hrvatske i Mađarske, ne isključujući mogućnost nabavke domaćeg žita iz Lijevča polja ukoliko zadovolji zahtjevane visoke standarde kvaliteta.
U “Žitoproduktu” je danas zaposlen jedan dio starih radnika, ali i novi radnici i pripravnici.
Cveto Čajić, radnik sa 20 godina staža u starom “Žitoproduktu”, ocijenio je da za radnike srednje životne dobi mnogo znači kada uspiju ponovo dobiti posao.
“Ostao sam bez posla u trenutku otvaranja stečaja u ‘Žitoproduktu’. Danas sam ponovo u svojoj staroj firmi i drago mi je zbog toga”, rekao je Čajić.
Jedan od novih radnika u fabrici je Mladen Milićević, inženjer agronomije.
“Radim na poslovima prijema pšenice i provjere njenog kvaliteta. Uslovi rada su dobi i zadovoljan sam poslom koji obavljam”, rekao je Milićević.
Imovinu devastiranog “Žitoprodukta” u stečaju kupila je firma “Bojanić” u aprilu ove godine za 1,9 miliona KM, koja, između ostalog, posjeduje i dva mlina na području FBiH. Nezavisne novine