BRISEL, Stopa nezaposlenosti u evrozoni je ponovo premašila rekord i porasla na 11,7 odsto, najviši nivo otkad je zajednička evropska valuta 1999. ušla u upotrebu.
Dok stopa nezaposlenosti u evrozoni konstantno raste od juna 2011. do sada, u Sjedinjenim Američkim Državama je pala ispod osam odsto, zahvaljujući tome što najveća svjetska privreda nastavlja da se oporavlja od recesije.
Prema podacima Evrostata, u 17 zemalja koje kao valutu koriste evro, u oktobru je bilo 18,7 miliona nezaposlenih ili 173.000 više na mjesečnom, odnosno 2,2 miliona više na godišnjem nivou.
Istovremeno je čitava EU, koja broji 27 članica i obuhvata velike privrede koje ne koriste evro poput Velike Britanije i Poljske, imala u oktobru stopu nezaposlenosti od 10,7 odsto i ukupno 25,9 miliona nezaposlenih.
“Nivo nezaposlenosti u Evropi je i dalje nedopustivo visok”, izjavio je portparol Evropske komisije (EK) DžOnatan Tod.
Najveću nezaposlenost u zoni evra imaju Španija i Italija, iznad 25 odsto, pri čemu se ona među mladima penje na blizu 60 odsto, nivo koji bi mogao da ima dugoročne ekonomske i političke posljedice.
“Priča o ‘izgubljenoj generaciji’ mladih ljudi sada izgleda kao alarmantna mogućnost”, izjavila je naučnica sa Instituta za istraživanje tržišta rada, Andrea Brouton.
Španija i Italija, četvrta, odnosno treća po veličini nacionalna privreda u evrozoni, su u recesiji i muče se da uvjere investitore, kao i sopstvene građane, da mogu da kontrolišu svoje finansije.
Obje zemlje su, kao i još neke članice evrozone, uvele oštre mjere štednje, poput smanjenja potrošnje i povećanja poreza, kako bi zauzdale visoke dugove. Sa druge strane, smanjenje plata i penzija je pogodilo radnu snagu, a dovelo je i do pada tražnje.
Pored štednje, ostale uvedene mjere poput reformi tržišta rada i unapređenja stručnosti i obrazovanja imaju za cilj da povećaju zapošljavanje, ali je potrebno određeno vrijeme i za njihovu primjenu i da bi dale rezultate.
Većina ekonomista smatra da će nezaposlenost u mnogim zemljama evrozone nastaviti da raste narednih mjeseci, a svakako sve dok su privrede u recesiji.
Predsjednik Evropske centralne banke Mario Dragi očekuje da će privredni oporavak početi tek u drugoj polovini 2013.
Viši ekononomista u firmi “Ernst end Jang”, Mari Diron, iznijela je prognozu da će broj nezaposlenih u evrozoni rasti čitave 2013. i da će u posljednjem kvartalu te godine dostići svoj vrhunac od nešto ispod 20 miliona. Beta