BEOGRAD, Zbog dugova i krize, u posljednjih godinu i po dana u Srbiji je ugašeno 12 ciglana.Proizvođači građevinskog materijala rade sa trećinom kapaciteta i u sve većim teškoćama su. Gradnja stanova upola manja nego prošle godine, a hiljade građevinaca ostaje bez posla.
U Privrednoj komori Srbije ocjenjuju da je građevina pred kolapsom. U posljednjih 15 godina i proizvodnja i prodaja su u padu. Samo u posljednjih pet godina proizvodnja je manja za 60 odsto.
“Poražavajuće je to što je ova grana otpustila 5.000 radnika. Postoji tendencija pada svake godine i procjenjujemo da će i u 2012. godini biti manje proizvodnje 10 do 15 odsto u odnosu na lošu 2011. godinu”, ističe direktor Industrije građevinskog materijala “Igma” iz Uljme kod Vršca Ljubodrag Knežević.
Prije 15 godina u Srbiji su trideset četiri fabrike proizvodile ciglu i crijep i zapošljavale 7.000 radnika, a danas ih je 14 sa svega dvije hiljade zaposlenih.
Slavica Živković iz Udruženje savremene industrije glinenih proizvoda Srbije kaže da je do gašenja pojedinih pogona doveo nedostatak investicija, pad cijena, visoki troškovi proizvodnje.
“veće fabrike su uspjele da se transformišu, da ugrade nove proizvodne sisteme, da uspiju da pojeftine proizvodnju, automatizuju, ali manje fabrike nisu odoljele “, objašnjava Živkovićeva.
Proizvođači opeke i crijepa gube trku i zbog sve većeg broja proizvođača vještačkih materijala koji su jeftiniji. S obzirom na tešku situaciju, Privredna komora Srbije predložila je Vladi paket mjera za pomoć toj privrednoj grani.
Sekretar Odbora PKS za građevinarstvo Goran Rodić kaže da nelikvidnost građevinske operative i građevinske industrije može da se prevaziđe brisanjem člana 7 iz Zakona o javnim nabavkama.
Taj član “našu operativu stavlja u podređen položaj u odnosu na strane kompanije”, kaže Rodić precizirajući da uslovi raspisivanja tendera treba da budu takvi da i domaća operativa može ravnopravno da učestvuje.
Predloženo je i da se važenje Zakona o pomoći građevinskoj industriji produži i u 2013. godini, da se pronađe način da se dugovi reprogramiraju po nižim kamatnim stopama i da se riješi jedan od najvećih problema – neuređeno domaće tržište za građevinsku operativu. RTS