NOVI GRAD, Drvoprerađivači sa područja opštine Novi Grad za održavanje postojeće proizvodnje u ugovorima za narednu godinu zatražiće od Javnog preduzeća “Šume Republike Srpske” ukupno 41.000 metara kubnih drvnih sortimenata, dogovoreno je na sastanku načelnika opštine Snježane Rajilić i predstavnika drvoprerađivača i Šumskog gazdinstva Prijedor.
Rajilićeva je najavila da će sutra u Banjaluci razgovarati sa ministrom industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željkom Kovačevićem o problemima koje drvoprerađivači sa područja novogradske opštine imaju prilikom nabavke sirovina.
“Na današnjem sastanku nastojali smo da usaglasimo realne prijedloge potreba za drvnim sortimentima i za razliku od ovogodišnjih više od 91.000 metara kubnih, za 2013. godinu prijedlog je 41.000 metara kubnih”, rekla je načelnik opštine i dodala da očekuje razumijevanje resornih ministarstava i preduzeća “Šume Srpske”.
Šef komercijalne službe Šumskog gazdinstva Prijedor Milan Vuković rekao je da je ovo gazdinstvo u narednoj godini planiralo sječu ukupno 117.515 metara kubnih drveta.
“Planom je predviđena proizvodnja 25.503 metra kubna bukovih trupaca, 4.515,15 metara kubnih hrastovih, 1.317,69 metara kubnih jelovih trupaca, 23.139 metara kubnih celuloznog drveta i 47.637 metara kubnih drveta za ogrev”, naveo je Vuković.
Prema njegovim riječima, Šumsko gazdinstvo Novi Grad naredne godine planira proizvodnju 3.324 metra kubna bukovih trupaca, 925 metara kubnih hrastovih, 67 metara kubnih trupaca četinara, 3.748 metara kubnih celuloznog drveta i 8.397 metara kubnih ogrevnog drveta.
Vuković je istakao da je na području prijedorske regije mnogo više proizvodnih kapaciteta nego sirovina, te da zbog kvalitetne bukve u prijedorskom i dubičkom šumskom gazdinstvu postoji i povećana potražnja iz drugih regija.
On je posebno istakao da Vlada Republike Srpske protežira finalne proizvođače jer oni zapošljavaju najviše radnika po jedinici proizvodnje.
Drvoprerađivači poručuju da za zadržavanje postojećeg broja radnika moraju tražiti rješenja i nabavljati drvo kod privatnika i izvan granica Republike Srpske, te očekuju da će bar biti ispoštovani prijedlozi koji su danas usaglašeni, a koji su već manji od stvarnih potreba.
U 16 drvoprerađivačkih preduzeća registrovanih na području opštine Novi Grad zaposleno je više od 250 radnika.
Načelnik opštine Novi Grad na kraju sastanka najavila da će u narednih nekoliko mjeseci u sastavu Administrativne službe biti oformljen odsjek za lokalni razvoj, kao servis lokalnim privrednicima. Srna