BANJALUKA, Preduzetnici u RS dužni su da do početka sljedeće godine usklade svoje poslovanje sa odredbama novog zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti, što im je donijelo brojne obaveze, ali i troškove koji, prema tvrdnjama privatnika, dostižu cifru do 200 maraka.
U zakonu stoji da poslovno ime preduzetnika mora da sadrži naziv upisan u registar, ime i prezime preduzetnika, opis djelatnosti, sjedište, te oznaku s.p. (samostalni preduzetnik), tako da, ističu trgovci, njihove radnje u nazivu više neće imati oznaku s.t.r. niti će ugostitelji da koriste s.u.r.
Zahtjev za usklađivanje sa zakonom podnosi se u opštinama, a veliki broj preduzetnika negoduje, jer, kako kažu, pored plaćanja takse, dužni su i da prilagode pečate, fiskalne kase, dokumentaciju i slično.
Jovan Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS, naglašava da je problem u tome što će usklađivanje sa ovim zakonom koštati preduzetnike.
“Najtragičnije je to što se ovo usklađivanje naplaćuje. Neko će da potroši 40, a neko 80 maraka. Pa vi sad računajte – 28.000 radnji puta 40 maraka, to je veliki novac”, objašnjava Bratić.
On ističe da je razočaran činjenicom da preduzetnici moraju da izvrše ovo usklađivanje.
“Izmišljaju toplu vodu. Odziv je katostrofalan, to je dosadilo svakome! Ne znaju nadležni šta će od dosade, jer se ministri vrednuju po tome koliko je zakona doneseno”, naglašava Bratić.
I Bogdan Marjanović, predsjednik Asocijacije samostalnih trgovina regije Banjaluka, kaže da će ovo usklađivanje privatnike mnogo da košta. Objašnjava da oznake s.t.r. (samostalna trgovačka radnja), s.u.r. (samostalna ugostiteljska radnja), i slične, više neće postojati, već će se koristiti jedinstvena oznaka s.p. (samostalni preduzetnik).
“To se odnosi i na butike, auto-praonice i slične preduzetničke radnje, odnosno na sve one koje dosad nisu bile DOO. Teško je nabrojati šta to sve donosi kada su u pitanju obaveze privatnika. Moraju se mijenjati i pečati. Nakupi se niz troškova. Takođe je potrebno da se i fiskalne kase prilagode, jer je potrebno da bude promijenjeno zaglavlje na računima. Vlasnik trgovine ima troškove između 80 i 100 maraka”, objašnjava Marjanović, dodajući da troškovi u nekim slučajevima dostižu i cifru do 200 KM.
No, u pojednim opštinama s kojima smo kontaktirali, zadovoljni su odzivom preduzetnika.
“Preduzetnici podnose zahtjev za usklađivanje u šalter-sali Administrativne službe opštine Prnjavor, uz koji prilažu prethodno odobrenje za obavljanje djelatnosti, ovjerenu kopiju JIB-a, ovjerenu kopiju lične karte, uz uplatu takse od 12 maraka. U našoj opštini dosad je većina preduzetnika uskladila svoje poslovanje sa odredbama novog zakona”, ističe Žana Pekić, načelnik Odjeljenja za lokalni ekonomski razvoj i društvene djelatnosti u opštini Prnjavor.
Donosilac ovog zakona, zbog kojeg neki privatnici negoduju, je Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS, iz kojeg na pitanja, do zaključenja broja “Nezavisnih”, nisu stigli odgovori. Nezavisne novine