BRISEL, Predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej izjavio je večeras da su lideri EU odlučili da okončaju specijalni samit o budžetu za period od 2014. do 2020. godine i da će ponovo pokušati da se dogovore početkom sljedeće godine.
“Jučerašnji bilateralni razgovori i konstruktivna rasprava u Evropskom savjetu pokazuju dovoljan stepen potencijalnog približavanja stavova radi mogućeg postizanja dogovora početkom sljedeće godine. Trebalo bi da budemo u stanju da prevaziđemo nesuglasice”, rekao je Van Rompej na konferenciji za novinare.
On je dodao da postoji prostor za smanjenje budžeta, ali da prijedlog mora da bude uravnotežen i dobro pripremljen, a ne improvizovan.
Lideri EU dali su zadatak Van Rompeju i predsjedniku Evropske komisije Žozeu Manuelu Barozu da pokušaju da približe stavove država članica u narednim sedmicama. Zvaničnici kažu da će razgovori o budžetu vjerovatno biti nastavljeni u februaru, prenio je Rojters.
Njemački kancelar Angela Merkel, čija zemlja daje najveće doprinose u zajedničku kasu, rekla je da nije očekivala postizanje dogovora u prvom pokušaju, ali je odbacila navode da će ovaj neuspjeh imati ozbiljne posljedice.
“Uvijek sam govorila da se neće desiti ništa dramatično ako danas ne uspijemo. Ovo je samo prvi korak”, rekla je Merkel novinarima.
EU je prethodno vodila maratonske šestomjesečne pregovore o svom budžetu 2005. godine. Tada je jedan samit o ovoj temi okončan vetom Velike Britanije, a potom je postignut dogovor.
Danas u Briselu nije bilo toliko dramatično, ali su zvaničnici EU upozorili da će neuspjeh otežati napore za stabilizovanje finansijske situacije u evrozoni i pojačati utisak među investitorima i 500 miliona građana Unije da su evropski lideri podijeljeni.
Britanski premijer Dejvid Kameron, koji insistira na smanjenju budžeta u narednih sedam godina, rekao je da prijedlozi o smanjenju subvencija za poljoprivredu i regionalnu pomoć “nisu dovoljni”, imajući u vidu da mnoge vlade provode oštre mjere štednje u svojim zemljama.
Predsjednik Litvanije Dalija Gribauskaite izjavila je da su Njemačka, Britanija, Švedska i Holandija zahtijevale dodatno rezanje budžeta za najmanje 30 milijardi evra, pored smanjenja za 80 milijardi evra u prvom prijedlogu koji je dostavila Evropska komisija.
Prema tom dokumentu, budžet Unije u narednih sedam godina bio bi na nivou od oko jednog triliona evra.