MADRID, Katalonci sve više priželjkuju nezavisnost od Španije, a ekonomska pitanja sve više se pretvaraju u glavni motiv za separatizam, navode politički i ekonomski analitičari.
Pošto EU sve više nameće politiku stroge štednje, stanovništvu niza regiona unutar članica Unije čini se realnim da izbjegne ovaj nepopularni i težak kurs, koji se posebno aktivno provodi u Španiji, Grčkoj i Portugalu.
Tako se pojavljuje potreba za otcjepljenjem. U tome je osnova savremenog evropskog separatizma – smatraju analitičari.
Otuda i želja većeg dijela stanovništva Katalonije da istupi iz sastava Španije.
Katalonce bi u namjeri da se otcjepe moglo da zaustavi jedino upozorenje Brisela da će u tom slučaju Katalonija morati da stane u red za prijem u EU.
To je najveći adut onih koji ne žele otcjepljenje kao i vlade u Madridu.
Ako se (bogata) Katalonija odvoji od Španije, prvo što će dobiti je oslobađanje od pritiska koji se vrši na čitavu špansku ekonomiju.
Istovremeno, Katalonija dobija mogućnost da napusti evro, da emituje sopstvenu valutu kako bi nekako pokrivala svoje budžetske probleme.
Tako bi postepeno bio devalviran dug Katalonije, koji će vjerovatno ostati na njoj poslije mogućeg odvajanja ove teritorije od Španije.
Istovremeno, ekonomska situacija u Kataloniji vjerovatno će biti bolja, nego u preostaloj Španiji. Jednostavno zato što neće biti provođena politika stroge štednje, koja se opravdava ogromnim nacionalnim dugom – navode analitičari.
Početkom novembra Katalonija je predstavila u Briselu plan sticanja nezavisnosti od Španije i ulaska u EU.
Tako će 25. novembra Katalonci imati regionalne zakonodavne izbore na kojima će najverovatnije pobijediti lokalni separatisti.
Poslije eventualne pobjede na regionalnim izborima separatisti žele da iniciraju regionalni referendum o odvajanju. Predsjednik regionalne vlade Artur Mas, istupajući pred evropskim činovnicima, izjavio je da Katalonija nije jedini region koji želi da stekne nezavisnost.
Po njegovim riječima, rastu šanse za odvajanje Katalonije od Španije, Flandrije od Belgije, Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva… Pri tome, Katalonija želi da ostane u EU.
Ipak Brisel je malo ohladio žar Katalonaca. U slučaju odvajanja od Španije i predavanja prijave za članstvo u EU oni će morati da stanu na kraj reda sa drugima koji žele da stupe u Uniju i da prođu sve za to predviđene procedure.
Bez sumnje, Madrid će učiniti sve da se planovi Katalonaca ne ostvare. U protivnom, čekaju ga ne samo politički teritorijalni gubici već i dodatni finansijski problemi.