SARAJEVO, Regulatorna agencija za komunikacije /RAK/ upozorila je danas javnost da ne koristi bežične telefonske uređaje koji nemaju oznaku “CE”, jer je mjerenjima radiofrekvencijskog spektra utvrđeno da postoje smetnje koje narušavaju rad jednog, dva ili sva tri pružaoca usluga mobilne telefonije u BiH.
Upozorenje je uslijedilo radi sprečavanja nanošenja štete svim korisnicima radiofrekvencijskog spektra, uključujući i korisnike fiksnih pretplatničkih linija tri dominantna operatora, te alternativnih operatora koji nude usluge fiksne govorne komunikacije.
Vršeći kontrolu i zaštitu radio spektra u BiH, RAK je uočio pojavu smetnji u radiofrekvencijskim opsezima namijenjenim za treću tehnološku generaciju /3G/ mobilne telefonije /UMTS/.
Ustanovljeno je da su najčešći uzroci ovih smetnji bežični telefonski uređaji koji se proizvode za azijsko ili američko tržište, a koji rade u frekvencijskim opsezima koji ne odgovaraju opsezima predviđenim za bežične telefonske uređaje u Evropi.
Ovi uređaji se koriste najčešće u domaćinstvima, kao bežični uređaji za korištenje fiksne govorne usluge.
Kao drugi, najčešći izvori smetnji identifikovani su “ometači”.
U manjem broju slučajeva identifikovani izvori smetnji su bili različiti uređaji koji su vršili ometanja zbog neispravnosti, nestručnog rukovanja ili sličnih radnji.
Agencija je dodijelila dozvole za pružanje usluga mobilne govorne telefonije operatorima: BH Telekom, HT Mostar i Telekom Srpske i za tu svrhu odredila radiofrekvencijske opsege u skladu sa međunarodnim propisima, saopšteno je iz RAK-a.
Agencija podsjeća da, u skladu sa odredbama člana 35. Zakona o komunikacijama, te Pravila o tehničkim zahtjevima za radio i telekomunikacijsku opremu u javnim telekomunikacijskim mrežama, upotreba bežičnih telefonskih uređaja proizvedenih za tržište Azije i Amerike i ometača nije dozvoljena na području BiH. Srna