NJUJORK, Na Wall Streetu su prošle sedmice cijene akcija pale, no njihov blagi rast u petak, nakon početka pregovora o budžetskim problemima u SAD-u, podstiče nadu da bi se tržište uskoro moglo stabilizovati, pa i oporaviti.
Dow Jones indeks oslabio je prošle sedmice 1,8 odsto, na 12.588 bodova, dok je S&P 500 pao 1,5 odsto, na 1.359 bodova, a Nasdaq indeks 1,8 odsto, na 2.853 boda.
Za S&P indeks to je drugu sedmicu gubitak zaredom, dok je Dow Jones skliznuo četvrtu, a Nasdaq šestu sedmicu uzastopno.
Posljedica je to strahovanja ulagača od automatskog smanjenja budžetskih rashoda i povećanja poreza početkom iduće godine, što bi moglo gurnuti američku ekonomiju u recesiju, ako se republikanci i demokrati do kraja godine ne dogovore o boljim rješenjima.
U petak su, međutim, cijene akcija blago porasle jer je u Vašingtonu održan prvi sastanak o budžetskim problemima. Nakon razgovora s predsjednikom Barakom Obamom, kongresni lideri republikanaca i demokrata kazali su da su spremni za pregovore kako bi se izbjegla ‘fiskalna litica’.
Međutim, na stolu je, među ostalim, i povećanje poreza na kapitalne dobitke te dividende, a Obama će, čini se, nastojati poreski sistem učiniti progresivnijim.
Republikanci, pak, ne žele podržati povećanje poreza i podijeliti odgovornost za guranje ekonomije preko litice.
Sve to podsjeća na slijepu ulicu u kojoj su se demokrati i republikanci našli u avgustu 2011. godine u natezanju oko povećanja dozvoljenog nivoa državnog zaduživanja.
Zbog toga je tada palo povjerenje potrošača i preduzetnika, a SAD-u su smanjeni izgledi za njegov vrhunski kreditni rejting, što je izazvalo pad S&P 500 indeks za više od 18 odsto u samo mjesec dana.
Tada je u posljednji trenutak postignut dogovor o povećanju nivoa zaduživanja, no dugoročne fiskalne odluke prolongirane su do 1. januara 2013. godine, što je sada dovelo do krize tzv. ‘fiskalne litice’.
Nakon oštrog pada tokom jula i avgusta, u septembru 2011. godine berzovni su indeksi stagnirali, a od tada pa do kraja marta 2012. S&P 500 indeks skočio je više od 30 odsto.
Ulagači se nadaju da će se i sada ponoviti sličan scenario. Tržište je već sedmicama pod pritiskom, no kada problem ‘fiskalne litice’ bude riješen, cijene bi akcija mogle snažno porasti, prenose agencije.
„SAD je suočen s velikim dužničkim problemom, no odlučni koraci u rješavanju tog problema mogli bi biti shvaćeni pozitivno za budući rast. Tržište bi to moglo prepoznati, pa bi, nakon teških pregovora, ulagači mogli biti optimističniji, što bi dovelo do rasta cijena akcija”, kaže Brad Lipsig, portfelj menadžer u fondu UBS Financial Services.
No, u ovoj sedmici i dalje se očekuje nesigurno trgovanje, a moguće su i veće oscilacije cijena, s obzirom da bi obim trgovanja mogao biti mršav. U četvrtak se, naime, zbog Dana zahvalnosti ne radi, a mnogi će ulagači vjerovatno biti odsutni i u petak, spajajući praznik s vikendom.