ČAČAK, Nelikvidnost privrede je, uz pad privrednih aktivnosti, jedan od gorućih problema u poslovanju na području Čačka.
U prva tri kvartala ove godine spoljnotrgovinska razmjena čačanskih preduzeća je manja nego u istom periodu prošle godine.
Prema podacima Regionalne privredne komore (RPK), spoljnotrgovinski uvoz je za 22 odsto manji nego lani, a izvoz za 13 odsto.
Gorana Tanasković, rukovodilac RPK, Organizacione jedinice Čačak, rekla je da razloge za ovakvu situaciju vidi u “dugu države prema realnom sektoru, sivoj ekonomiji, rastu stope nezaposlenosti koji je i u Čačku dostigao rekordni maksimum, visokim kamatama, kursu dinara i ogromnoj javnoj potrošnji”.
Pored pada privrednih aktivnosti sada se suočavamo i sa velikom nelikvidnošću preduzeća, istakla je Tanasković i podsjetila da je u Čačku svakog dana u blokadi oko 681 radnja i 393 preduzeća.
Kao prioritetnu mjeru rješavanju problema Komora vidi, rekla je ona, u donošenju Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza. Komora smatra da rok plaćanja ne smije biti duži od 60 dana, i predlaže da se omogući sprovođenje kompenzacije za zaostale obaveze prema državi privrednim subjektima kojima država duguje uz otpis kamate.
Kad je riječ o spoljnotrgovinskoj razmjeni, čačanska preduzeća su najviše uvozila iz zemalja EU, a dominirale su Češka, Njemačka i Italija, izvozilo se u zemlje bivše SFRJ – Crnu Goru i Bosnu, nakon čega slijede Francuska i Njemačka. Vrijednost robe prodate u inostranstvu je 64.951.896 dolara, a kupljene 122.538.787 dolara
Strukturu izvoza činili su proizvodi od gvožđa i čelika, alati i mašine 24 odsto, odjeća i obuća 23 odsto, a prehrambeni proizvodi 22 odsto. Čačanski privrednici najviše su uvozili drumska vozila, pribor i dijelove 28 odsto, plastične mase i proizvode od plastičnih masa 17 odsto i profile od legura auminijuma, cinka i bakra 14 odsto.
Za prvih devet mjeseci 2012. na teritoriji grada Čačka zabilježen je pad industrijske proizvodnje u odnosu na isti period lani za 3,1 odsto. Statistika ne ide u prilog ni broju otvorenih preduzeća. Tako je, 2009. godine bilo registrovano 1.728, a ove 1.581 privredno društvo.
Jedino porast bilježi broj registrovanih preduzetnika, jer je 2009. bila otvorena 4.331 radnja, dok u ovom trenutku postoji 4.337, pokazuju podaci RPK. Tanjug