BANJALUKA, U Republici Srpskoj za deset mjeseci ove godine broj radnika za koje se uplaćuje doprinos smanjen je za 12.503, zbog čega je Fond zdravstvenog osiguranja RS imao oko 17,7 miliona maraka manje prihode u odnosu na planirane.
Pokazala je ovo analiza koju je radila stručna služba Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS.
– Broj nezaposlenih lica koja su prijavljena na zdravstveno osiguranje ove godine povećan je u odnosu na prošlu za 9.809, ali se to povećanje nije odrazilo na prihod Fonda, zbog toga što Vlada RS već tri godine za nezaposlene plaća fiksni iznos od 40 miliona maraka – navodi se u ovoj analizi.
U analizi se ističe da je broj nezaposlenih u Srpskoj sa 146.744 prošle godine porastao na 156.553 ove godine, ali da je bez obzira na to i u 2011. i 2012. godini planiran isti iznos sredstava u budžetu RS, te da je na ovaj propust ukazivala i Glavna služba za reviziju javnog sektora.
U izvještaju Svjetske banke za ovu godinu navedeno je da zdravstvo Srpske sa duplo manje novca ipak ima bolje rezultate od FBiH.
– Srpska za zdravstveno osiguranje po glavi stanovnika izdvaja 200 maraka, dok je u Kantonu Sarajevo to izdvajanje 400 maraka, u Hrvatskoj 1.600, a u Sloveniji čak 3.400 maraka – navedeno je u izvještaju.
A da je zdravstveni sistem u veoma teškoj situaciji pokazuje i podatak da zdravstvene ustanove u RS za doprinose duguju više od 23 miliona maraka, te da su posljedicu neuplaćivanja doprinosa osjetile hiljade zdravstvenih radnika koji ovih dana ne mogu da ovjere svoje knjižice.
Bolovanja
Fond zdravstvenog osiguranja RS opterećuju i troškovi za bolovanja, jer iako je stopa bolovanja u Srpskoj među najnižim u regionu, troškovi Fonda ove godine veći su za 50 odsto od planiranih, što je rezultat nerealnog planiranja usljed nedostatka novca, pokazala je analiza održivosti finansiranja obaveznog zdravstvenog osiguranja u RS u 2012. godini s prijedlogom mjera, koju je uradio Fond zdravstvenog osiguranja RS.
Odnos prihoda i troškova za zdravstvenu zaštitu
Penzioneri
– prosječan doprinos 6 KM
– prosječan trošak 80,5 KM
Nezaposleni
– prosječan doprinos 21,96 KM
– prosječan trošak 53,69 KM
Glas Srpske