BEOGRAD, Vlada Srbije usvojila je danas paket prijedloga sistemskih zakona iz oblasti ekonomije, koji će pratiti raspravu o prijedlogu budžeta za narednu godinu, koja počinje 21. novembra u Skupšini Srbije.
Ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić istakao je na konferenciji za novinare da neki od tih zakona, kao što je zakon o ograničenju rokova plaćanja, kao i zakon o uslovnom otpisu kamata privredi, imaju za cilj da poboljšaju likvidnodst privrede.
Usvojeni su i prijedlozi izmjene zakona o deviznom poslovanju, koji će omogućiti da plaćanja prema inostranstvu ne idu samo preko banaka, već i sistema plaćanja preko Interneta, kao što je “pej pal”, rekao je Dinkić.
Usvojene su i prijedlozi izmjene zakona o autorskim i srodnim pravima, kojim se ukida “muzički dinar” za zanatlije, a smanjuje se vrijednost te naknade za vlasnike ugostiteljsih objekata, naveo je ministra finansija.
Takođe, usvojene su i izmjene zakona o akcizama, koji obuhvata akcizni kalendar na duvan i nafne derivate do 2016. godine.
Dinkić je naveo i da je usvojeni i prijedlozi tri sistemska zakona za reformu finansiranja zdravstva, kojim bi trebalo da budu riješeni postojeći dugovi zdravstvenih ustanova i spriječen nastanak novih zaduživanja.
On je istakao da je današnja sjednica vlade bila najduža od kada je formirana vlada, jer je na dnevnom redu bio ogroman broj zakona, a 45 minuta bilo je riječi o skandaloznoj presudi Haškog tribunala.
Ministar Dinkić se izvinio novinarima što je konferencija za medije kasnila skoro sat i po.
Ministar je izjavio danas da je Nacrt zakona o javnim preduzećima završen što se tiče tog ministarstva, ali da dva člana još nisu usaglašena među koalicionim partnerima u vladi.
Dinkić je na konferenciji za novinare istakao da postoje dvije mogućnosti – ili da vlada utvrdi prijedlog tog zakona u utorak, tako da se o njemu raspravlja u paketu sa ostalim ekonomskim zakonima i budžetom za 2013. godinu, ili da bude na sjednici koja će uslijediti poslije razmatranja budžeta.
Kako je Dinkić ranije objasnio, na osnovu tog zakona biće uvedena profesionalizacija upravljanja u javnim preduzećima.
“Profesionalizacija upravljanja podrazumjeva da se direktori biraju na javnim konkursima i da direktori republičkih javnih preduzeća ne mogu biti funkcioneri političkih stranaka”, rekao je ministar.
On je kazao da, prema tom zakonu, upravni odbori više ne postoje, a umjesto njih se formiraju nadzorni odbori. U republičkim javnim preduzećima jedan član nadzornog odbora mora biti nezavistan i ne smije biti čak ni član političke stranke. Tanjug