BANJALUKA, Predsjedništvo Saveza sindikata Republike Srpske ocijenilo je danas neprihvatljivim prednacrte ekonomske politike i budžeta Srpske za 2013. godinu.
Predsjednik Saveza sindikata Srpske Ranka Mišić rekla je da Savez podržava ciljeve koji su postavljeni u Ekonomskoj politici – očuvanje radnih mjesta, fiskalna stabilnost, socijalna održivost i pravičnija preraspodjela, pozitivan privredni rast i drugo.
“Neprihvatamo sve što je dalje napisano, a ide u pravcu da se ovi ciljevi realizuju u 2013. godini, jer većina ili dvije trećine napisanog teksta ne govori ko, kada, gdje i kako će realizovati sve ove dobre ciljeve”, rekla je Mišićeva na konferenciji za novinare.
Ona je dodala da ekonomska politika kao rješenja teške situacije predlaže razne studije, projekte, strategije, dok nigdje nema sistema odgovornosti, obaveze provođenja zakonskih rješenja, kao ni sankcionisanje onih koji to ne rade.
Mišićeva smatra da je Vlada Srpske izabrala “najkomotniju” mogućnost za rješavanje problema – štednju, kojom se ne izlazi iz krize što su potvrdile i zemlje i radnici EU.
Ona je upitala da li se reformom može nazvati smanjenje plata i nespremnost za suočavanje sa nelikvidnošću privrede Republike Srpske.
“Da li bi možda reforma bila da se izvrši reorganizacija, da se suočimo sa onim što su javna preduzeća i stanjem u tim preduzećima. To bi trebao biti dobar početak za Vladu Srpske da vidimo šta to imamo i čime raspolažemo i kome ćemo taj ušteđeni novac u budžetu dati za podsticaj za razvoj privrede”, istakla je Mišićeva.
Ona je poručila da je sindikat spreman da o ovim dokumentima razgovara, daje rješenja i za njih nosi odgovornost, ali da nije spreman da “plaća tuđe promašaje”.
Mišićeva je podsjetila da su ranije Vladi Srpske uputili prijedloge za dokument ekonomske politike za 2013. godinu, a koji se odnose na zapošljavanje u realnom sektoru za koje bi Vlada i Zavod za zapošljavanje izdvojili po deset miliona KM, zatim suočavanje sa likvidnošću privrede Srpske kako javnih, tako i privatnih preduzeća, zaustavljanje zapošljavanja u javnom sektoru, potpunu primjenu Zakona o poreskom postupku s posebnim akcentom na kontrole obračuna plata i poreza i drugo.
Ona je najavila da će na javnoj raspravi sa Vladom Srpske, zakazanoj za utorak, 20. novembra Savez sindikata iznijeti i svoje kritike na račun prednacrta budžeta za sledeću godinu, a neke od njih se odnose na realnost prihodovne strane i nepostojanje ušteda u rashodovnoj strani.
Potpredsjednik Saveza sindikata za privredu Mile Ribić rekao je da je situacija u privredi Republike Srpske teška, da je prosječna plata u industriji i privrednim sindikatama ispod 600 KM, da se svaki dan zatvara po jedno preduzeće, da se otpuštaju radnici i ne poštuju prava radnika.
On je dodao da očekuje da Vlada Srpske u ekonomskoj politici predloži rješenja koja će ovo stanje ne samo zaustaviti, već i unaprijediti, a ne nerealna i neostvariva rješenja.
Predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće Srpske Danko Ružičić smatra da će ekonomskom politikom za sledeću godinu radnici ovog sektora biti oštećeni za osnovicu uplate doprinosa za PIO.
“Predložili smo da dođe do izmjene Zakona o doprinosima i da se za sve radnike u tekstilnoj, kožnoj i obućarskoj industriji Srpske, ali i za ostale radnike, uplaćuje puna stopa doprinosa za PIO, a ne kao što je prema zakonu da poslodavci plaćaju doprinose umanjene na izmišljenu stopu doprinosa za 25 odsto prosječne bruto plate iz prethodnog mjeseca”, rekao je Ružičić.
On je podsjetio da su predložili i rješenje koje će ublažiti eventualno izdvajanje za doprinose u povećanom iznosu, a to je oslobađanje uplate poreza na najniže plate koje iznosi deset odsto.
Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva Srpske Tane Peulić rekao je da se u ovom sektoru u prosjeku duguju tri plate, koje iznose oko 540 KM.
On je dodao da sredstva od 20 miliona maraka namjenjena za podsticaj preduzećima za ovu godinu još nisu dodijeljena, te da treba napraviti kvalitetnu analizu uloženih sredstava za podsticaj u smislu šta to znači sa aspekta očuvanja radnih mjesta i zapošljavanja. Srna