BEOGRAD, Planirano smanjenje deficita na 3,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u narednoj godini predstavlja dobar zaokret fiskalne politike, ali se najvjerovatnije neće u potpunosti ostvariti, objavio je danas Fiskalni savjet Srbije.
Iako prijedlog budžeta za 2013. postavlja dobar cilj, a to je smanjenje deficita države sa 220 na 132 milijarde dinara, ocijenjujemo da se taj cilj najvjerovatnije neće ostvariti, procijenilo je to tijelo.
Procjene Fiskalnog savjeta su da će rashodi države biti veći od planiranih za oko 25 milijardi dinara, pa bi manjak mogao da dostigne 4,3 odsto BDP-a. Takođe, postoje ozbiljni rizici da deficit bude još veći, i do pet odsto BDP-a, prije svega zbog nagomilanih docnji u javnom sektoru, čiji će se dio vjerovatno pokrivati iz budžeta.
Zbog toga, Fiskalni savjet smatra da je presudno važno da se već sada, prije usvajanja budžeta, dodatno smanje rashodi, a glavni prostor za uštede vidi kod smanjenja transfera u lokalu. Fiskalni savjet je ocijenio da će 2013. godina biti prelomna za izbjegavanje krize javnog duga i ozbiljan zaokret fiskalne politike.
Da bi se zakočio rast javnog duga, a zatim počelo i njegovo smanjenje, potreban je ne samo budžet koji predviđa oštro rezanje deficita, već i strukturne reforme, koje moraju započeti već u prvoj polovini 2013.
Prema navodima Fiskalnog savjeta, javni dug će na kraju ove godine, vjerovatno premašiti 60 odsto BDP-a, a budžetski deficit 6,7 odsto, što je neodrživo. Tanjug