NJUJORK, Evro se prošle sedmice na valutnim tržištima našao pod snažnim pritiskom jer ulagače zabrinjavaju dužnička kriza i sve slabije prognoze za ekonomiju evrozone.
Kurs evra prema američkoj valuti pao je prošle sedmice 1,1 odsto, na 1,2710 dolara, a u petak je u jednom trenutku zaronio na samo 1,2688 dolara, najnižu nivo od početka septembra.
U odnosu na jen, cijena evra potonula je, , 2,1 oosto, na 101 jen. U jednom je trenutku u petak zaronila na najnižu nivo u mjesec dana – 100,38 jena.
I dolar je oslabio prema japanskoj valuti, za 1,2 odsto, pa mu je kurs skliznuo na 79,50 jena.
Pritisak na evro posljedica je novih, jesenskih prognoza Evropske komisije prema kojima bi evrozona iduće godine trebala izaći iz recesije, ali s rastom od anemičnih 0,1 posto. U cijeloj Evropskoj uniji ekonomski bi rast trebao iznositi 0,4 odsto.
Komisija je tako oštro snizila svoje ranije prognoze, kada je za sljedeću godinu predviđala rast u evrozoni od 1, a u cijeloj Uniji 1,3 odsto.
Zabrinutost zbog širenja ekonomske krize iz prezaduženih ekonomija s rubnog dijela evrozone na velike, centralne ekonomije 17-članog bloka pritisnula je kurs evra.
Njemački ministar privrede kazao je da će rast najveće ekonomije evrozone vjerovatno usporiti u četvrtom tromjesečju ove i u prva tri mjeseca iduće godine.
Francuska centralna banka procjenjuje, pak, da će francuska ekonomija, druga najveća u evrozoni, zapasti u recesiju do kraja ove godine.
Najnoviji slabi pokazatelji podstaknuli su špekulacije da bi Evropska centralna banka do kraja godine mogla ublažiti monetarnu politiku.
Na prošlosedmičnoj sjednici čelnici ECB-a odlučili su ostaviti ključnu kamatu nepromijenjenu na rekordno niskih 0,75 odsto, a špekulacije o smanjenju kamata podržala je izjava predsjednika ECB-a Marija Draghija kako banka očekuje da će ekonomija evrozone ostati slaba u bliskoj budućnosti.
“Evropska ekonomija treba oživjeti. Ako ECB to neće učiniti, ko će? Evro će nastaviti slabjeti jer nema naznaka oporavka u Evropi, a u ostatku svijeta nastavlja se slabljenje aktivnosti”, kazao je Džozef Trevisani, strateg u kompaniji Worldwide Markets.
Nesklonost ulagača prema evru pripisuje se i očekivanju glasanja grčkog parlamenta o prijedlogu budžeta za 2013., koje je na rasporedu u nedjelju. Budžet mora dobiti ‘zeleno svjetlo’ parlamenta kako bi Atina dobila novu tranšu međunarodne pomoći.
Ulagače zabrinjavaju i prijetnje ‘fiskalne litice’, automatskog smanjenja budžetskih rashoda i ukidanja poreznih olakšica u SAD-u, ako Kongres ne pronađe bolje rješenje do kraja ove godine.
Kako je nakon pobjede Baraka Obame na predsjedničkim izborima odnos snaga između demokrata i republikanaca u Kongresu ostao nepromijenjen, očekuje se rovovska bitka budžeta.
Zbog toga su prošle nedjelje oštro pale cijene akcija na svjetskim berzama , a nesklonost prema riziku navela je ulagače na potragu za sigurnijim utočištima za kapital.
Iako Vašington ima problema s budžetom, dolar je ojačao prema većini drugih najvažnijih svjetskih valuta. No, kako se u ova nesigurna vremena sigurnim utočištem smatra i japanska valuta, jen je prošle sedmice bio najveći dobitnik, znatno ojačavši i prema dolaru. Hina