ZAGREB, Srpsko-hrvatski “šećerni rat” oko šećerne repe, koju su hrvatske firme ugovorile na više od osam hiljada hektara vojvođanskih njiva, koštao je Hrvatsku 12 do 15 miliona evra, tvrdi Virovitičko-podravski župan Tomislav Tolušić.
Odlukom Vlade Srbije ove jeseni je zabranjen izvoz šećerne repe jer su ekstremo visoke temperature i suša drastično smanjile prinose te poljoprivredne kulture.
Tolušić je, kako navodi zagrebački “Večernji list”, Ministarstvu poljoprivrede Srbije i Privrednoj komori Srbije uputio otvoreno pismo da preispitaju odluku o zabrani izvoza šećerne repe u Hrvatsku.
Potvrda o velikim gubicima za hrvatsku stranu stiže i iz Tvornice šećera Osijek, čiji direktor Ilija Nedić tvrdi da su Osječani uz izgubljenu repu izgubili oko pet miliona evra jer nisu imali dovoljno sirovine za proizvodnju šećera.
“Srbija je, bez obzira na pritiske iz hrvatske vlade, pregovore, pa i ocjenu komesara EU u Srbiji, prekršila pravila CEFTA-e i Sporazum o zaštiti ulaganja između dvije zemlje. Samo jednom vojvođanskom proizvođaču osječka je šećerana avansno platila i tri miliona evra”, kaže Nedić.
U srpskom Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine ističu, međutim, da je na konsultacijama između Srbije i Hrvatske 21. septembra u Beogradu, Srbija ukazala na mogućnost da se izvrši korekcija Uredbe, odnosno da se za robu koja je avansno plaćena prije nego što je Uredba stupila na snagu dozvoli izvoz šećerne repe u Hrvatsku.
To je predloženo pod uslovom da hrvatske kompanije dostave dokaze da su unaprijed platile šećernu repu. Ali, poslije toga, hrvatska strana je obavijestila srpsko ministarstvo da kompanije nisu spremne ili da ne žele da objelodane tu vrstu dokaza.
Srbija je, navode u Ministarstvu trgovine, o donošenju Uredbe obavijestila i EU, koja nije imala primjedbe na taj dokument, jer član 42 Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju reguliše situacije koje imaju za cilj sprečavanje nestašice osnovnih životnih namirnica na domaćem tržištu. Tanjug