ZAGREB, Dok Hrvatska razmišlja kako doći do novca kojim treba da plati “članstvo” u Evropskoj uniji, najveću cijenu ipak će osjetiti građani.
Zbog usaglašavanja sa evropskom praksom od 1. januara u Hrvatskoj se ukida nulta stopa PDV-a za hljeb, mlijeko i knjige, a poskupjeće i struja i gas, kako bi dosegle evropske. Na redu su i druga poskupljenja zbog ulaska Hrvatske u EU 1. jula sljedeće godine, pa će to za mnoge da bude preskup projekt.
Kako se trenutno u Hrvatskoj sve radi uz pravdanje “usklađivanja sa Evropom”, mnogi građani posebno su bijesni zbog često netačnog prikazivanja evropske stvarnosti i prakse. Tako se u zvjezde kuje plan zapošljavanja mladih u Hrvatskoj, koji za neku vrstu volontiranja dobijaju platu od 210 evra, uz obrazloženje da je tako i u Evropi. Zaboravlja se da je Hrvatska među najskupljim evropskim zemljama kada je riječ o cijenama hrane i života uopšte, pa je za mlade stanje posve neodrživo. Ništa bolje nije ni sa penzionerima i armijom nezaposlenih, pa će po mnogima Hrvatska biti i jedan od najtežih ekonomskih bolesnika unutar EU.
U Hrvatskoj se vodi i velika polemika da li je budućnost zemlje u isključivom ostvaranju šoping centara, u kojem posluju inostrane firme. “Lakše dajemo dozvole za otvaranje šoping centara, nego fabrika”, upozorio je i predsjednik Ivo Josipović.
“Pozitivni primjer” uoči hrvatskog članstva u EU jeste da će biti jeftiniji uvoz korišćenih vozila iz Evrope. Ukida se i posebni porez na luksuz, tako da će za tridesetak odsto da pojeftine zlato i dijamanti.
Hrvatske građane čekaju i novi porezi. Za vikendicu, na primjer, bi se plaćalo dva odsto od procjenjene vrijednosti, što bi u prosjeku bi iznosilo oko 2.000 evra.
Hrvati koji imaju kafiće, restorane, privatne ljekarske ordinacije i druge uslužne djelatnosti neće više moći da kriju keš. Poreznici će kompjuterima biti povezani sa svakom radnjom i nadgledati dnevni promet. Utaja stvarnog prometa već od početka sljedeće godine trebala bi biti prošlost, a priprema se i niz drugih mjera kako se više ne bi mogla varati država.
Mogu na engleskom
Novoosnovane firme ubuduće će moći da imaju i nazive na stranim jezicima, što je sada zabranjeno. Kako postoji najveći interes za imena firmi na engleskom jeziku, mnoge već registrovane firme tražiće promjenu imena. Novosti