BANJALUKA, SARAJEVO, Ovogodišnju građevinsku sezonu u BiH, koja je na izmaku, obilježio je pad posla u ovom sektoru, a osnovni razlog je nedostatak novca, potvrđuju stručnjaci.
Podaci sa terena nisu ohrabrujući i pokazuju vrtoglavi minus kada su u pitanju radovi u građevinarstvu, što se posebno odnosi na visokogradnju.
Stručnjaci ističu da izgradnja stanova ni ove godine nije “procvjetala”, jer su neki objekti završeni, dok se nije isplatilo počinjati graditi druge, usljed pada cijena nekretnina.
Sindikalni radnici naglašavaju da je poslove “ukočio” nedostatak investicija. Dodaju da su i tržišta izvan BiH za bh. preduzeća još zatvorena, tako da ni tamo nema bitnijih pozitivnih rezultata.
“Manjak novca jedan je od krupnijih problema koji je stopirao izvedbu građevinskih radova u BiH. Poslodavci se žale na naplatu od investitora. Dakle, investitori nisu obezbijedili sredstva. Posebno se bilježi zastoj kada je u pitanju stanogradnja, odnosno visokogradnja uopšte”, naglašava Šaban Kadirić, predsjednik Sindikata građevinarstva BiH.
Slično ističe i Mile Ribić, predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti RS, koji kaže da će mnoge građevinske firme ovu godinu da završe sa minusom, prije svega, jer ne mogu da prodajom vrate ono što su uložile.
“Tržište je stalo. Prema mojim informacijama, dosta stanova je završeno, ali ne mogu da budu prodati. Problem je u tome što je kriza svugdje prisutna, odnosno što su niske plate. Mi smo radili jednu analizu i vidi se da je došlo do smanjenja broja radnika, ali i da je u građevinarstvu u devet mjeseci ove godine samo jedna firma isplatila regres. To dokazuje nelikvidnost ovih preduzeća. Do posla nije teško doći, ali jeste do naplate”, ističe Ribić.
Ni u Privrednoj komori FBiH ne raspolažu ohrabrujućim podacima. Kažu da je od aprila do jula, a za taj period zasad postoje podaci, zabilježen pad izvršenih radova.
“Prema dostupnim informacijama, u BiH u drugom kvartalu ove godine, u poređenju sa istim periodom 2011, evidentan je pad izvršenih radova za 28,7 odsto, a najveći pad odnosi se na visokogradnju i iznosi 32,9 odsto. Takođe, u prvom kvartalu imali smo probleme u javnom finansiranju, ali i zastoj zbog vremenskih nepogoda, koji je izazvao obustavu radova, a samim tim donio i štetu”, pojašnjava Dženana Hodžić, sekretar Udruženja i sekcija za građevinarstvo i komunalne djelatnosti pri Privrednoj komori FBiH.
Građevinski sektor u BiH već godinama je u krizi. Posebno se to odnosi na stanogradnju, a ona je u direktnoj vezi sa kupcima, kojim su, očigledno, džepovi suviše plitki, pa stanove, iako su pojeftinili, malo ko kupuje. Nezavisne novine