BRISEL, Sindikati radnika zaposlenih u institucijama EU pozvali su svoje članove da danas stupe u štrajk upozorenja zbog najavljenih budžetskih rezova, koje su najavile neke od zemalja članica Unije.
U tijelima EU vodi se ogorčena debata o dugoročnom budžetu za period od 2014. do 2020. godine. Konačna odluka o budžetskim izdvajanjima trebalo bi da bude donesena na samitu koji će biti održan u Briselu 22. i 23. novembra.
Evropska komisija je prošle godine ozvaničila plan da do 2020. smanji broj zaposlenih u evropskim službama za 5 odsto, što bi dovelo do otpuštanja oko 2.800 službenika. Komisija je, takođe, najavila reviziju plata zaposlenih u evropskim institucijama, koje sada variraju od 2.600 do 20.000 evra.
Vlade Velike Britanije, Njemačke i Holandije traže smanjivanje zajedničkih evropskih rashoda, a britanski premijer Dejvid Kameron zaprijetio je da će da uloži veto na svaku odluku kojom bi se prešao limit budžetskih troškova iz 2011. godine.
Sindikati zaposlenih u evropskim institucijama ističu da, ukoliko se predložene mjere štednje usvoje, institucije neće biti u mogućnosti da dalje obavljaju svoj posao, jer neće imati ni dovoljno kvalifikovane radne snage, niti sredstava za normalno funkcionisanje.
Predsjednik savezne sindikalne centrale Silvi Jakobs požalila se da je u javnosti stvorena slika evropskog službenika kao preplaćenih lica, dok je istina sasvim drugačija. Ukoliko je bilo slučajeva da je osoblje EU bilo u nečemu privilegovano, nakon reformi 2004. godine, plate su radikalno smanjene.
U slučaju da njihovi zahtjevi ne budu uzeti u razmatranje, sindikati su najavili nove štrajkove. Iduća obustava rada trebalo bi da se dogodi 16. novembra, ali sindikalne vođe su najavili proteste i za vrijeme samita 22. i 23. ovog mjeseca, što bi moglo ozbiljno da ugrozi održavanje sastanka na vrhu, čija je glavna tema upravo donošenje evropskog budžeta.
U EU traje stalan sukob između Evropske komisije i Evropskog parlamenta, koji se protive budžetskim rezovima, rigoroznoj štednji i insistiraju na poticajima za rast, sa jedne strane, i Savjeta EU, sa druge strane. Savjet okuplja 27 zemalja članica koje iz svojih nacionalnih budžeta uplaćuju sredstva u zajedničku evropsku kasu.
Sindikalni predsjednik Silvi Jakobs naglašava da su neke od zemalja članica očito zaboravile na evropske vrijednosti, kao što je solidarnost.
“Nakon mnogih decenija bez sukoba u Evropi čini se da su ljudi zaboravili šta Evropa predstavlja“ – navodi ona. Srna