BEOGRAD, Gas u Srbiji bi od sljedeće godine mogao da poskupi deset odsto ukoliko se “Srbijagas” do decembra dogovori sa “Gaspromom” da se 1.000 kubnih metara gasa ubuduće plaća 360 dolara, umjesto sadašnjih 490.
Ovo je najavio direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović, tokom skupštinske rasprave o davanju garancije države za sedam pozajmica ovog preduzeća u ukupnom iznosu od 190 miliona evra. On se u debatu uključio kao poslanik SPS, nakon prozivki Bojana Đurića (LDP), koji je rekao da su uslovi po kojima se “Srbijagas” zadužuje neodrživi i veoma nepovoljni, dodavši da će sve to na kraju platiti građani.
– Jasno je i da “Srbijagas” neće moći da plaća rate, pa će to morati da radi država i time da ga vještački održava u životu.
Odgovarajući na ove kritike, Bajatović je istakao da firma koju on vodi svake godine startuje sa minusom od 25 milijardi dinara zbog nerealne cijene gasa i vođenja predimenzionirane socijalne politike:
– Trošimo previše novca, a efekti na domaćinstva i privredu su mali i zato je potrebno napraviti socijalnu kartu kako se ne bi pomagalo i bogatima, već samo siromašnima. Kada je riječ o privredi, subvencionisani gas treba dati samo onima koji imaju perspektivu.
Međutim, ovo obrazloženje nije bilo dovoljno poslanicima DSS, pa je zato Milan Lapčević upitao direktora “Srbijagasa” “otkud logika da firma koja pravi gubitke sponzoriše neke sportske priredbe i donira neke manifestacije”.
– To nije zadatak “Srbijagasa” kao što nije njen zadatak ni da kupuje firme i proizvodi piletinu – rekao je Lapčević aludirajući na preuzimanje “Agroživ” od strane “Srbijagasa”.
Ove troškove Bajatović je pokušao da opravda riječima da nisu veliki:
– Za plate i sponzorstva izdvajamo svega tri dinara od 35 kolika je cijena gasa, a trebalo bi da bude 47.
Plan je da naredne godine “Srbijagas” pozajmi još 170 miliona evra za pokrivanje tekuće likvidnosti iz ove godine.
Nema više
Ministar finansija Mlađan Dinkić rekao je u utorak da je nova Vlada Srbije Nacrtom zakona o budžetu “prekinula lošu praksu” da država finansira likvidnost pojedinih javnih preduzeća, u koje je ubrojao “Galeniku”, “Jat” i “Srbijagas”, a koja će morati da se restruktuiraju. – To ne znači da će “Galenika”, “Jat” i “Srbijagas” biti prodati, ali ni da neće – zaključio je Dinkić. Novosti