BANJALUKA, U šumama BiH još su značajno zastupljena stabla slabog kvaliteta, odnosno treće uzgojno-tehničke klase, zbog čega je pred domaćim šumarstvom težak zadatak popravljanja kvaliteta, ocijenio je dekan Šumarskog Fakulteta Univerziteta u Banjaluci Zoran Govedar pozivajući se na analize kvaliteta drvne mase.
Na naučnoj konferenciji “Šumarska nauka i praksa u funkciji održivog razvoja šumarstva” Govedar je rekao da se u najkvalitetnijim šumama u BiH sa prirodnom obnovom nalazi zaliha od 330 metara kubnih po hektaru i zaključio da bi ona trebalo da bude veća.
“To su u poređenju sa nekim evropskim zemljama dosta očuvane i kvalitetne šume, a u izdanačkim i degradiranim šumama dosta je prepušteno spontanom razvoju, zbog čega je i njihova proizvodnost manja”, rekao je Govedar.
On je podsjetio da je analiza kvaliteta šume rađena 70-tih godina prošlog vijeka kada je bilo veliko učešće treće uzgojno-tehničke klase stabala koja ne bi trebalo da se nalaze u šumi, ali da u proteklih nekoliko decenija nije povećan kvalitet drvne zapremine.
Prema njegovim riječima, u visokovrijednim i očuvanim šumama učešće stabala lošijeg kvaliteta kreće se do 30 odsto, dok je ono u šumama slabijeg kategorije i do 50 odsto.
Govoreći o ekološkim standardima u gazdovanju šumama, Govedar je naveo da je u Strategiji razvoja šumarstva do 2021. godine posebno istaknuto pitanje zaštite od erozije, zaštite izvorišta pitke vode, divljači i biodiverziteta i genetskog varijabiliteta, kao i socijalni aspekti ove oblasti.
On je kao pozitivan naveo primjer Javnog preduzeća “Šume Republike Srpske” koje posjeduje “FSC standard” koji predviđa rigorozne ekološke standarde upravljanja šumama – to govori da su proizvodi koji potiču iz tih šuma ekološki čisti.
Profesor šumarstva sa Univerziteta Mizuri Rozmeri Mjuzika rekla je da šumarstvo učestvuje u privredi SAD u sličnom procentu kao u privredi BiH, te da su biljne vrste u obije zemlje slične. Zbog toga, prema njenim riječima, razmjena iskustava u oblasti šumarske prakse može biti korisna i za SAD i za BiH.
Naučna konferencija “Šumarska nauka i praksa u funkciji održivog razvoja šumarstva”, održava se od 1. do 4. novembra u Banjaluci uz učešće više od 120 stručnjaka u ovoj oblasti iz 18 zemalja.
U okviru ove konferencije, osim predstavljanja naučnih radova u sedam tematskih oblasti, predviđen je i obilazak prašumskog rezervata “Janj” u Šipovu. Srna