BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Jorgovanka Tabaković izjavila je da stabilnost finansijskog sistema u Srbiji nije ugrožena.
Tabakovićeva je na skupu pod nazivom “Finansijski sistem i privreda – odgovori na izazove krize” ukazala na to da u Srbiji efikasnost monetarne politike u najvećoj mjeri ograničava visok stepen evroizacije domaće ekonomije, zbog čega devizni rizik predstavlja ključni rizik po finansijsku stabilnost.
Ona je istakla da su strukturne reforme usmjerene na rast produktivnosti i konkurentnost privrede od presudnog značaja za obezbjeđivanje održivog privrednog rasta, a da bi provođenje reformi poreskog i penzionog sistema, kao i korporatizacija javnog sektora povećali kreditni rejting Srbije.
“Depresijacija pomaže smanjenju eksterne neravnoteže prije svega na kratak rok, obezbjeđujući konkurentnost domaćoj privredi, ali ona ne eliminiše glavne uzroke koji su doveli do njenog produbljivanja”, rekla je Tabakovićeva.
Ona je poručila da će NBS nastaviti da djeluje u pravcu stabilizovanja i inflacije na niskom nivou i održavanju zdravog finansijskog sistema, što je najbolji način da se pomogne privredi i doprinese kreiranju povoljnog ambijenta za investicije.
Tabakovićeva je navela da je Srbija jedna od rijetkih zemalja u regionu u kojoj je tokom krize zabilježeno samo usporavanje, ali ne i smanjenje kreditne aktivnosti.
Znatno ubrzanje kreditne aktivnosti i značajnija redukcija problematičnih kredita u Srbiji se, prema riječima Tabakovićeve, ne može očekivati u kratkom roku, ali, kako je navela, to će uslijediti sa ekonomskim oporavkom koji se očekuje od naredne godine i koji treba da donese kvalitetnije investicije i poboljšanje finansijske pozicije privrede.
Narodna banka Srbije je domaćin skupa u Hotelu “Hajat” u Beogradu, a u njegovom radu učestvuju, između ostalih, i viceguverner Centralne banke BiH Radomir Božić, predstavnici Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj. Srna