BIJELJINA, Direktor Fonda PIO Republike Srpske Mladen Milić smatra da je ostvarivanje prava po Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH potpuno diskriminatorsko u odnosu na ostale osiguranike kako u Republici Srpskoj, tako i u Federaciji BiH.
“Osim toga što za ovdašnje prilike imaju izuzetno visoke plate, beneficiran radni staž, rad u posebnim uslovima, odvojen život i drugo, sada treba da imaju i privilegiju da se penzionišu pod posebnim uslovima. Penzionisanje mimo Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju Republike Srpske prosto nije moguće”, rekao je Milić.
On je podsjetio da je gornji limit penzije u Republici Srpskoj 1.572 KM, a u Federaciji BiH 2.071 KM.
“Sada bi neko trebalo da ima više od 4.000 KM, što je nemoguće”, rekao je Milić komentarišući mogućnost po kojoj bi vojnim osiguranicima prema Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH penzije trebalo da budu obračunate prema prosjeku plate u posljednjih pet godina na koji način bi generali i najviši oficiri imali penzije veće od 4.000 KM.
On kaže da Zakon o službi u Oružanim snagama BiH tretira i ostvarivanje prava na penziju, iako Dejtonski mirovni sporazum kaže da je isključiva nadležnost nad penzijskim i socijalnim osiguranjem regulisana na nivou entiteta, dakle entitetskim zakonima Republike Srpske i Federacije BiH.
“Ovakvo zakonsko rješenje stavlja u neravnopravan položaj sve ostale osiguranike i korisnike prava koji svoja prava ostvaruju isključivo po entitetskim zakonima o penzijskom i invalidskom osiguranju. Podsjećam samo, da osiguranici zaposleni u Oružanim snagama BiH plaćaju doprinose pod istim uslovima i po istoj stopi, kao i svi ostali osiguranici, što je definisano Zakonom o doprinosima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH”, kaže Milić.
On je naglasio da su za većinu oficira i podoficira, jedan značajan dio njihove vojničke karijere, doprinosi plaćani u bivšem Fondu za socijalno osiguranje vojnih osiguranika (SOVO) u Beogradu.
“BiH ima potpisan Sporazum o socijalnom osuguranju sa SRJ (sada Srbija i Crna Gora), koji imaju jači pravni status od zakona na državnom nivou. Ovim sporazumom je predviđeno da svaka država isplaćuje pravo korisniku shodno ostvarenom stažu u toj državi”, navodi Milić.
Prema našim saznanjima, dodaje direktor Fonda PIO Srpske, Republika Srpska je pokrenula dvije inicijative u Savjetu ministara BiH u cilju izmjena Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, kojim bi se brisalo poglavlje pet ovog zakona koje definiše penzionisanje pripadnika Oružanih snaga BiH, a dodao član kojim se pravo na penziju ostvaruje u skladu sa entitetskim penzijskim zakonima.
“Do danas nije dat nikakav odgovor na ove dvije inicijative”, napomenuo je Milić i dodao da će o ovom pitanju biti riječi i na sutrašnjem sastanku u Sarajevu kojem će prisustvovati ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić, ministar rada i socijalne politike FBiH Vjekoslav Čamber, te direktori Fonda PIO Republike Srpske i Federalnog zavoda PIO/MIO. Srna