ZAGREB, Guverner Narodne banke Hrvatske Boris Vujčić rekao je danas da nije tačno da ulazak neke države u EU dovodi do apsolutnog gubitka njene finansijske suverenosti, jer taj suverenitet ostaje u nadležnosti nacionalnih vlasti i ne prenosi se na Uniju, osim određenih izuzetaka.
Govoreći na seminaru u Zagrebu “Odnosi s javnošću i evropske integracije” o temi “Finansijska kriza, Hrvatska i EU”, Vujčić je naveo da je kriza u evrozoni posljedica pojedinačnih odluka nekih evropskih država da prema EU idu različitim putevima, ali i zato što su trošile više nego što su mogle da proizvedu.
“Rast inflacije negativno je uticao na konkurentnost nacionalnih privreda u Evropi, a mnoge od njih su zapale u krizu zato što su povećavale plate, a nisu vodile računa da istovremeno moraju da povećavaju produktivnost rada, što je dovelo do budžetskih deficita i neminovnog zaduživanja”, pojasnio je Vujčić.
Kao jedno od mogućih rješenja finansijske krize u evrozoni on je naveo mogućnost svojevrsne finansijske konvergencije, odnosno približavanja i tješnje saradnje, koja uključuje i određeni stepen solidarnosti, država sjevera i juga Evrope.
O temi “Odnosi s EU – trajna transformacija” uvodno izlaganje popodne je podnio predstavnik Ministarstva spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Zoran Bošnjak, koji je istakao da se definicija EU neprestano mijenja, u skladu sa opštim napretkom, tako da se procesu pregovora o evropskim integracijama ne smije pristupati statično nego dinamično.
O “Komunikaciji članstva – blic predreferendumskoj kampanji” govorio je njegov kolega Zvonimir Frka Petešić, nakon čega su izneseni završni komentari i okončan rad ovog, što je opšta ocjena, uspješnog seminara, kojem su prisustvovali predstavnici ministarstava inostranih poslova i medija iz regiona, javlja izvještač Srne.
Ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić otvorila je juče u Zagrebu seminar pod nazivom “Odnosi s javnošću i evroatlantske integracije”, i tom prilikom istakla da članstvo u NATO i EU predstavlja čvrstu garanciju dugoročne stabilnosti i bezbjednosti u regionu.
Pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za javnu diplomatiju Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je prvog dana seminara da se “trajna vrijednost transatlantskog partnerstva, transatlantska veza, nalazi u srcu NATO-a i proizilazi iz snažne i obavezujuće posvećenosti saveznika kolektivnoj odbrani”.
“Ta veza odražava našu zajedničku vjeru u slobodu, demokratiju i vladavinu prava”, poručila je ona tokom predavanja o temi “Odnosi s javnošću i javna diplomatija”.
Prema njenim riječima, bezbjednost zemalja članica NATO-a s obje strane Atlantskog okeana je nedjeljiva, a koncept multilaterizma koji prožima NATO najefikasniji je odgovor na bezbjednosne izazove 21. vijeka.
O iskustvima rada s NATO izlaganje je podnio urednik HRT Dražen Korda, a razgovarano je i o temi “NATO i EU misije i operacije u kontekstu novih bezbjednosnih izazova”.
Veliku pažnju učesnika privukla je i radionica čiji je moderator bio predstavnik Centra za medijske operacije NATO-a Kris Rajli. Srna