LJUBLJANA, Poslije dva TV sučenjavanja slovenačkih predsjedničkih kandidata Borut Pahor ostavio je najbolji utisak, ali Danilo Tirk i dalje uvjerljivo vodi.
Slovenačka javnost za Milana Zvera tvrdi da je “Janšin advokat”, ali ni njegove šanse nisu posve zanemarljive uoči izbora 11. novembra. Dosadašnja kampanja bila je izuzetno mirna, razlike u stavovima su male, pa se tek u finišu može da očekuje snažniji sukob trojice kandidata.
Zver se ipak grčevito suprostavlja najavama generalnog štrajka za novembar, tvrdeći da nije trenutak da se blokira zemlja koja je u velikoj krizi. Danilo Tirk smatra da je legitimno pravo građana da izraze nezadovoljstvo i da na najavu potpune blokade Slovenije ne treba gledati negativno.
Pahor smatra da je sindikat izgubio strpljenje, iako je priznao da je kao bivši premijer djelomično odgovoran za krizu.
Predsjednička kampanja u Sloveniji prolazi u sjenci dramatične krize koja potresa zemlju. Političke stranke ne mogu da se dogovore o smjeru u kojem zemlja treba da ide, a sve manje građana podržava Janšina nastojanja da se štednjom i odricanjem spase budžet. Iako se Tirk, Pahor i Zver zalažu da se postigne konsenzus i da Slovenija zajedničkim snagama pokuša da izađe iz krize, većina analitičara procjenjuju da je to samo lijepa retorika u predsjedničkoj kampanji, koja sa pravim političkim životom u zemlji nema nikakve veze.
Slovenija je i jedina zemlja u Evropi u kojoj su i premijer i šef opozicije osumnjičeni za korupciju, ali predsjednički kandidati nemaju pravi odgovor kako spasiti ugled političara u zemlji u kojoj građani sve manje vjeruju politici. Zato je i veliki broj neodlučnih birača. Spoljne teme, kao što su odnosi sa Hrvatskom i ostalim zemljama jugoistoka Evrope, ovog puta nisu u prvom planu, kao što se sve manje govori i o Evropi i Evropskoj uniji. Slovence, očito, najviše brine kriza i sve lošiji životni uslovi, a na redu je i penzijska reforma koja bi mogla dodatno da polarizuje građane i zvaničnu politiku.
Nepopularni
Slovenci su svjesni da je uloga predsjednika gotovo zanemariva, a danas više niko ne uživa popularnost koju je nekad imao prvi slovenački predsjednik Milan Kučan. Trojica predsjedničkih kandidata koji sada žele petogodišnji mandat tvrde da su spremni odreći se svih privilegija, ali po reakcijama na društvenim mrežama Slovenci malo u to vjeruju. Tvrde, sve je to uobičajeni cirkus uoči izbora, a poslije je ionako sve kako je bilo i prije. Novosti